Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Scholz nebyl zrovna srdečný, ale nenechá nás padnout, usmál se Pavel po schůzce

Svět

  9:54aktualizováno  19:17
Prezident Petr Pavel si z Německa poveze především ujištění, že Berlín nenechá Prahu padnout, pokud by měly být do Česka ohroženy dodávky energií. Pavel to konstatoval v závěru návštěvy západního souseda, kde ho těmito slovy ubezpečil kancléř Olaf Scholz.

„Asi všichni víme, že kancléř Scholz není zrovna člověk, který by dával nějak expresivně najevo své emoce, takže bych to jednání nenazval zrovna srdečným, ale bylo věcné a objevila se v něm všechna témata, která jsme chtěli projednat. Jako velice pozitivní vnímám to ujištění ohledně energií,“ upozornil Pavel.

Kancléř Scholz je podle prezidenta Pavla vstřícný k návrhu povýšit česko-německý strategický dialog z ministerské úrovně na úroveň šéfů vlád. Poznamenal, že Scholz o tom chce mluvit s českým premiérem Petrem Fialou na nadcházejícím summitu Evropské unie. Kancléř rovněž podle českého prezidenta řekl, že Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny.

Se Scholzem hovořil Pavel i o energetické krizi, která s ruskou agresí souvisí. „Německo nenechá Českou republiku padnout, pokud jde o dodávky energií,“ řekl prezident o Scholzově postoji k energetické solidaritě.

Předtím Pavla přijal německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Česko a Německo pojí velmi blízké přátelství,“ řekl Steinmeier. Vztahy Prahy a Berlína má za mnohostranné. Po setkání poděkoval České republice za to, že na Slovensku vede mnohonárodní bojové uskupení NATO. Jeho součástí jsou také vojáci z Německa.

Rozhovor podle Steinmeiera ukázal, že vztahy mezi oběma zeměmi nejsou jen dvoustranné, ale spíše mnohostranné. Poukázal přitom na pevné zakotvení obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

„Prezident Pavel a já jsme se shodli na tom, že je to přátelské a velmi úzké spojení a my oba jej v budoucnu budeme pěstovat a pečovat o něj,“ řekl Steinmeier ke vztahům mezi oběma zeměmi. Ty podle něj nikdy nebyly tak dobré jako nyní. Pavel pozval Steinmeiera do Prahy ve druhé polovině letošního roku, chce také přijet do Berlína za Steinmeierem na letní slavnosti.

Po příjezdu do zámku Bellevue Pavla a jeho ženu Evu přivítal Steinmeier společně s manželkou Elke Büdenbenderovou. Poté následovalo přijetí hlavy českého státu s vojenskými poctami. Státníci vyslechli hymny obou zemí a Pavel se následně zapsal do pamětní knihy.

Pavel navštívil také Památník berlínské zdi, kde uctil památku nejméně 140 obětí, které si bariéra vyžádala. Setkal se tam i s krajany.

Jednání dominovala válka na Ukrajině

Jedním z hlavních témat úterního jednání prezidentů byla ruská agrese na Ukrajině. Steinmeier ji označil za „brutální útočnou válku“ s příšernými důsledky.

„Nemůžeme couvnout před faktem, že Rusko svým útokem na Ukrajinu nabouralo mírový řád v Evropě, úplně ho zničilo,“ řekl Steinmeier, který rovněž vyzdvihl jednotu EU a Aliance v postoji k válce. „My, Česká republika a Německo, pevně stojíme po boku Ukrajiny,“ ujistil německý prezident.

Podle Pavla by „bylo velice nešťastné“, kdyby sebevědomí, které země ze středu a východu Evropy získaly svou aktivní podporou Ukrajiny po ruském útoku, vedlo do budoucna k soupeření mezi nimi a státy ze západu kontinentu.

„To je přesně opak toho, co bychom měli dělat. Já vidím velký smysl v tom, abychom situaci, ve které teď jsme, využili k dalšímu upevnění jednoty v Evropě,“ zdůraznil český prezident. Jednotu demokratického světa bude podle něj totiž do budoucna vyžadovat nejen vztah k Rusku, ale také „globální soutěžení s Čínou“.

Hlavy obou států hovořily též o další podpoře Ukrajiny. Steinmeier připomněl, že Německo Ukrajinu podporuje finančně, humanitárně i vojensky. Vyzdvihl však také podporu ze strany České republiky. „Rád bych poděkoval vám i vaší zemi za to, že jste se ujali vedení bojového uskupení na Slovensku,“ řekl mimo jiné Steinmeier.

Český prezident míní, že Německo by „v nové kapitole evropských dějin“, která začala ruským útokem na sousední stát, mohlo sehrát rozhodující a iniciativní roli, třeba při poválečné obnově Ukrajiny.

„Budu rád, když to budeme nazývat německou odpovědností. Hlavně když bude Německo sehrávat iniciativní roli, ke které se poté řada zemí může přidat,“ řekl Pavel. „Česká republika je připravena toto úsilí podpořit,“ poznamenal.

Oproti původnímu programu, na kterém měl jednání s experty opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční a bezpečnostní politiku, se na českém velvyslanectví Pavel sešel s šéfem Mnichovské bezpečnostní konference Christophem Heusgenem. Hovořil s ním o ruské invazi na Ukrajině a také o roli Číny a otázce Tchaj-wanu. Na ambasádě jednal také se Steinmeierovým předchůdcem Joachimem Gauckem.

O Číně jednal Pavel pozdě odpoledne také s německým kancléřem Olafem Scholzem. „U nás i v Německu tento vztah prochází revizí,“ řekl český prezident s tím, že Německo zajímá postoj Česka v této věci.

Třetí navštívená země

Německo je po Slovensku a Polsku třetí zemí, kterou Pavel po nástupu do funkce navštívil. Úterní návštěva českého prezidenta v Berlíně je první od listopadu 2019, kdy se v německé metropoli Pavlův předchůdce Miloš Zeman setkal se Steinmeierem u příležitosti oslav 30. výročí pádu berlínské zdi.

Spolu se Zemanem tehdy do Berlína přijeli i prezidenti zemí visegrádské čtyřky, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko. Poslední bilaterální návštěva českého prezidenta v Berlíně se uskutečnila v září 2018, kdy se Zeman setkal nejen se Steinmeierem, ale i tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou. Spolkový prezident byl naposledy v Česku v srpnu 2021.

Autoři: ,