Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin nařídil ruským jaderným silám pohotovost. Je to nebezpečné chování, reagoval šéf NATO

Svět

  11:02aktualizováno  23:22
Ruský prezident Vladimír Putin v nedělním televizním projevu poděkoval ruské armádě, že “hrdinsky plní svou vojenskou povinnost“ na Ukrajině. Poté v reakci na údajné agresivní prohlášení zemí NATO nařídil ruským jaderným silám pohotovost. Šéf NATO Jens Stoltenberg to označil za nezodpovědné chování. Rusko se poprvé vyjádřilo také ke svým ztrátám.

„Západní země používají nelegitimní sankce. Nařizuji ministrovi obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby převedli jaderné síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ oznámil v neděli odpoledne ruský prezident Vladimir Putin

Podle něj Západ podniká vůči Rusku nepřátelské akce. „Nejvyšší představitelé předních zemí NATO pronášejí agresivní prohlášení,“ řekl.

Na Putinova slova ohledně jaderných sil reagoval již i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Pokud Putin použije jaderné zbraně proti Ukrajině, bude to světová katastrofa, ale nás to nezlomí,“ prohlásil s tím, že Ukrajina nebude kapitulovat a nevzdá se ani centimetru svého území.

„Krok Putina uvést jaderné síly do nejvyšší pohotovosti byl naplánovat tak, aby vyvíjel tlak na Ukrajinu během jednání,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na jadernou hrozbu také reagovala velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová. „Uvést jaderné síly mezi které patří i jaderné zbraně do stavu nejvyšší pohotovosti je nepřijatelná eskalace,“ uvedla velvyslankyně.

Podle jejích slov to znamená, že Putin pokračuje v eskalaci této války způsobem, který je naprosto nepřijatelný. „Musíme pokračovat v brzdění jeho činů tím nejsilnějším možným způsobem,“ dodala.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pro CNN řekl, že prohlášení Ruska o jaderných silách přidává agresivní a nebezpečné rétorice. „Ze strany Putina je to nezodpovědné chování,“ řekl Stoltenberg.

Rusko se poprvé vyjádřilo ke ztrátám

Ruské ministerstvo obrany v neděli poprvé přiznalo, že při bojích na Ukrajině utrpěla ruská armáda ztráty. Mluvčí resortu Igor Konašenkov, citovaný agenturou TASS, žádné konkrétní údaje neuvedl.

„Ruský vojenský personál prokazuje odvahu a hrdinství při plnění bojových úkolů speciální vojenské operace. Bohužel mezi našimi druhy jsou mrtví a zranění,“ prohlásil Konašenkov. „Ale naše ztráty jsou mnohonásobně menší než ztráty zlikvidovaných nacionalistů,“ pokračoval generál. Rychle pak ještě dodal: „A ztráty mezi vojáky ukrajinských ozbrojených sil“.

Podle údajů Kyjeva je mrtvých ruských vojáků už přes čtyři tisíce, několik stovek pak v zajetí. Konašenkov přiznal, že někteří vojáci padli do zajetí. V této souvislosti tvrdil, že „ukrajinští nacionalisté“ několik zajatců mučí.

Putin již ráno v televizním projevu poděkoval lidem, kteří plní vojenskou povinnost na Ukrajině. „Obzvlášť děkujeme těm, kteří v těchto dnech hrdinně naplňují svou vojenskou povinnost během zvláštní operace na pomoc lidovým republikám na Donbase. Přeji vám a vaším milovaným hodně štěstí,“ pronesl v projevu Putin.

„Už několikrát jste dokázali, že jste připraveni efektivně jednat v jakkoli náročných podmínkách, jasně a kompetentně řešit i ty nejnáročnější a nejzodpovědnější úkoly a vždy důstojně plnit vojenskou povinnost. Chránit svou zemi, její občany a naplňovat ruské národní zájmy,“ dodal Putin v projevu.

Ve městě není žádný ruský voják, řekl Kličko

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v neděli oznámila, že Rusko od začátku invaze ztratilo zhruba 4 300 vojáků, 146 tanků, 27 letadel a 26 vrtulníků. Moskva tato čísla nezveřejňuje.

Na UKrajině zemřelo od začátku invaze při útocích přes 350 civilistů. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v neděli dopoledne současně uvedl, že se situace na Ukrajině výrazně nemění. Rovněž promluvil o možném mírovém jednání. 

„Skutečnost, že by ruská delegace přijela do Gomelu s návrhem vést mírové rozhovory z vojenského hlediska, znamená jediné: ztratili iniciativu a nyní nejsou schopni pokračovat v aktivním nepřátelství,“ řekl Arestovyč.

V neděli odpoledne starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl, že město se dál brání invazi. „Ve městě není ani jeden ruský voják,“ ujistil Kličko. Současně ohlásil devět civilních obětí od čtvrtka.

V neděli odpoledne pak úřady také informovaly, že ukrajinské síly opět plně kontrolují Charkov, druhé největší město v zemi. Do města v neděli ráno pronikla kolona ruských vozidel.

„Kontrola nad Charkovem je plně v našich rukou. Ozbrojené síly, policie a domobrana pracují na úplném vyčištění města od nepřátel,“ citovala agentura Unian vyjádření gubernátora Oleha Sinehubova, který stojí v čele místní státní správy.

Ruská jednotka, které se do města podařilo proniknout, nebyla početná. Místní úřady vybízely obyvatele, aby dali vědět, kde se nacházejí zbývající ruští vojáci, aby také mohli být zneškodněni, uvedl list Ukrajinska pravda.

Ruská delegace dorazila do Minsku

Kreml však v neděli varoval Ukrajinu, že ruská vojenská operace nebude pozastavena ani během jakýchkoli potenciálních rozhovorů.

Ruská delegace již přijela do běloruského Minsku na jednání s Ukrajinci bez toho, aby měla potvrzené, že protistrana chce skutečně dorazit také. Rusko je připravené začít jednání a nyní čeká na ukrajinskou delegaci, vedl dál svou v neděli ráno Kreml.

Kyjev odvětil, že rozhovor by byl možný, kdyby Rusko nenapadlo Ukrajinu právě z běloruského území.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podotkl, že jednáním v jiných městech, která nevykazují vůči Ukrajině agresi, zůstává otevřený. 

Jako jedno z neutrálních míst pro jednání by pro Ukrajince přicházela Bratislava, ale i Tel Aviv nebo Baku.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat