13. ledna 2018 20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidenta v Afghánistánu volila téměř stovka vojáků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: J.Vostárek

PRAHA K volbám se v zahraničních misích vydali i čeští vojáci. Na spojenecké základně Bagrám, kterou hlídají, volilo téměř 100 lidí. Kvůli volbám si vyřizovali volební lístky, nebo se nechali zapsat do voličských seznamů na české ambasádě v Kábulu. Sdělil to tiskový informační důstojník 9. strážní roty, která v Bagrámu působí. Jména vojáků armáda kvůli bezpečnosti nezveřejňuje.

Podle tiskového důstojníka byla pro volby vytvořena volební komise složená jak z vojáků 9. strážní roty, tak ze zaměstnanců českého velvyslanectví v Kábulu. „Volební místnost byla zřízena v blízkosti ubytovacích prostorů jednotky ve víceúčelové budově české strážní roty na letecké základně Bagrám,“ uvedl důstojník.

Protože vojáci jsou v zahraničí již několik měsíců, nechala se většina v Afghánistánu zapsat do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem v Kábulu. Z tohoto seznamu se vojáci nechají po ukončení voleb opět vyřadit, aby mohli volit doma.

Někteří vojáci si sami požádali již v České republice před odletem o voličský průkaz. Doručil jim ho zástupce české ambasády den před volbami. „Jsem rád, že se vojáci i přes řadu úkolů spojených s bojovým patrolováním a ochranou základny a relativní odtržení od dění v České republice zajímali o aktuální politickou situaci, sledovali prostřednictvím internetu vyjádření prezidentských kandidátů, a jak jsem byl několikrát svědkem, živě diskutovali o názorech na ně,“ poznamenal velitel 9. strážní roty kapitán Roman Rostás. Na základně byly vyvěšeny seznamy kandidátů a vzory volebních lístků.

Volby se konaly ve stejných časech jako v České republice, ovšem s časovým posunem, samotné odevzdání volebních lístků bylo zahájeno i ukončeno o tři a půl hodiny dříve než v ČR.

Ze 177 platných hlasů odevzdáných v Afghánistánu získal 65, tedy 36,7 procenta, prezident Miloš Zeman. Druhého Jiřího Drahoše volilo 37 Čechů, což představovalo zhruba pětinu hlasů.

Česká armáda má v současné době na zahraničních misích téměř 400 vojáků. Nejvíce jich působí v Afghánistánu, a to asi 240. Většina z nich střeží spojeneckou základnu Bagrám. Další jednotky jsou v Iráku, Mali, na Sinaji, Golanech nebo Balkánu.

ČTK
  • 12Diskuse