Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentem Chorvatska byl zvolen socialista Josipović

Svět

  19:35aktualizováno  11. ledna 7:25
ZÁHŘEB - Třetím chorvatským prezidentem od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 se dnes s jasnou převahou stal sociální demokrat Ivo Josipović. Oznámily to světové agentury. V předvolebních slibech se Josipović zavázal bojovat s korupcí a dovézt Chorvatsko do Evropské unie v roce 2012.

Ivo Josipović foto: ČTK

Pro Josipoviče hlasovalo 60,3 procenta voličů. Jeho rival, nezávislý starosta Záhřebu Milan Bandić, pro kterého hlasovali převážně konzervativní voliči, obdržel 39,7 procenta hlasů. Voleb se podle agentury AFP zúčastnilo 50,3 procent z více než 4,4 milionu voličů.

Josipovič během své kampaně zavázal především podpořit chorvatskou premiérku Jadranku Kosorovou v boji proti korupci a při zavádění reforem, které jsou potřebné pro urychlení rozhovorů o vstupu Chorvatska do EU.

"Očekávám, že prezident a já budeme dobře spolupracovat," prohlásila Kosorová těsně před uzavřením hlasovacích místností, když už podle předběžných výsledků bylo o Josipovičově vítězství téměř rozhodnuto.

I když kandidát vládního Chorvatského demokratického společenství nepostoupil do druhého kola, je tandem Kosorová-Josipovič některými analytiky považován za jakýsi "tým snů".

"Kosorová ale musí pokračovat ve stejném duchu jako doposud a Josipovič musí dodržet své předvolební sliby," uvedl politický analytik Zeljko Trkanjec.

Ivo Josipović (52)

- je členem opoziční Sociálnědemokratické strany (SDP) a od roku 2003 zasedá v chorvatském parlamentu.
- vystudoval právo na univerzitě v Záhřebu, kde v současnosti působí jako profesor. Jako právní expert pomáhal zastupovat Chorvatsko před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a Mezinárodním soudním dvorem OSN (ICJ).
- kromě práva vystudoval Josipović i kompozici na záhřebské akademiiV osmdesátých letech byl členem Svazu komunistů Chorvatska.
- je ženatý, s manželkou Tatjanou, která je rovněž profesorkou práva, mají jednu dceru.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!