12. května 2014 8:24, aktualizováno  8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentské volby v Litvě: Grybauskaitéová vyhrála první kolo

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová | foto: Reuters

VILNIUS První kolo nedělních prezidentských voleb v Litvě s přehledem vyhrála stávající hlava státu Dalia Grybauskaitéová. Po sečtení 90 procent odevzdaných hlasů vede stávající prezidentka se 45 procenty, uvedla agentura AP. Osmapadesátiletá Grybauskaitéová je tak jasnou favoritkou druhého kola, protože její nejsilnější protikandidát získal pouze 14 procent hlasů.

Vítězství Grybauskaitéové předpovídaly předvolební průzkumy. Do poslední chvíle se tak spekulovalo pouze o tom, zda prezidentka získá nadpoloviční většinu všech hlasů nutnou k tomu, aby další mandát obhájila už v prvním kole.

Ačkoli se prezidentka bude muset ucházet o přízeň voličů i v druhém kole, které se uskuteční souběžně s volbami do Evropského parlamentu koncem května, je už nyní jasnou favoritkou. Její největší rival - europoslanec a bývalý ministr financí Zigmantas Balčytis - totiž podle průběžných výsledků získal 14 procent hlasů. Jen o jeden procentní bod méně si připsal levicový poslanec Arturas Paulauskas.

Protože rozdíl mezi výsledkem druhého a třetího nejúspěšnějšího kandidáta je natolik těsný, nedá se zatím říci, kdo Grybauskaitéovou za dva týdny v druhém kole vyzve.

Populární prezidentka vládne Litvě od roku 2009 a nyní opět kandidovala jako nezávislá. Její šance na znovuzvolení se zvýšily zejména poté, co se o úřad hlavy státu odmítl ucházet premiér Algirdas Butkevičius.

Grybauskaitéová má podporu hlavně u středopravých voličů. Je kritičkou energetické závislosti Litvy na Rusku a stoupenkyní přechodu na evropskou měnu. Euro chce Litva zavést příští rok jako poslední z trojice pobaltských členů Evropské unie. Podpora prezidentky mezi Litevci ještě vzrostla po její tvrdé kritice ruského postupu vůči Ukrajině.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.