Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezidentské volby v Bělorusku vyhrál Lukašenko. Tisíce lidí vyšly do ulic, policie tvrdě zasahuje

Lidé v Bělorusku vyšli po prezidentských volbách demonstrovat do ulic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Bělorusku vyšli po prezidentských volbách demonstrovat do ulic. | foto: Twitter@aldin_ww

Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. Podle oficiálního státního průzkumu provedeného mezi voliči získal 79,7 procenta hlasů, informovala státní agentura Belta. Tisíce lidí vyšly na protest proti výsledkům voleb do ulic běloruských měst, policie je v Minsku i na řadě dalších míst ihned začala zatýkat, napsala agentura Reuters.

Z takzvaných exit pollů rovněž vyplynulo, že opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská dostala jen 6,8 procenta hlasů. Hlasování podle opozice doprovázely podvody, režim zakázal účast nezávislých pozorovatelů, zadrženo bylo velké množství novinářů i aktivistů. Cichanouská, 37letá učitelka, se rozhodla kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Prezidentská kandidátka následně uvedla, že zveřejněným odhadům nevěří. „Věřím tomu, co vidí mé oči, a já vidím, že většina je s námi,“ reagovala podle agentury AFP Cichanouská na oznámení, že Lukašenko získal téměř 80 procent hlasů a zajistil si tak již šestý mandát. „Domnívám se, že jsme již vyhráli, překonali jsme totiž svůj strach, svou apatii a lhostejnost,“ dodala.

V zemi v neděli přestal fungovat internet a v ulicích Minsku byli rozmístěni vojáci a vojenské automobily. „Jak můžete vidět, v ulicích Minsku jsou nyní tisíce vojáků a policistů. Vidíme vodní děla, tanky, obrněná vozidla, vojenské džípy. Neznamená to, že budou v neděli použity. Cílem tohoto kroku je hlavně zastrašit,“ okomentoval na Twitteru dění v metropoli běloruský novinář Franak Vjačorka. Režim se totiž obává protestů kvůli výsledkům voleb.

Po skončení hlasování vyšly do ulic mnoha běloruských měst tisíce lidí, kteří dávali najevo nespokojenost s oznámenými výsledky. Tleskali a troubili na klaksony aut na znamení podpory opozice. Příslušníci ozbrojených složek proti nim ihned začali zasahovat. Nejméně deset lidí bylo zatčeno na jednom ze shromáždění v Minsku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. 

Podle místních médií jsou ale lidé ve velkém zatýkáni i v dalších městech. Objevily se i informace o použití slzného plynu proti protestujícím. Podle některých zpráv na Twitteru nyní běloruská metropole vypadá jako válečná zóna.

Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Používá slzný plyn a zábleskové granáty, informují místní novináři na Twitteru. Policejní automobil tam rovněž najel do skupiny protestujících, jeden člověk utrpěl vážné zranění, uvedl server tut.by.

Podle dalších informací běloruská policie používá proti lidem v ulicích Minsku vodní děla. Protestující si začali vytvářet barikády, aby se ochránili před zásahem policistů.

Exploze ohlušujících granátů popsal i reportér agentury AFP. Ruská zpravodajská agentura Interfax informovala dokonce o několika sanitkách, které mířily na místo protestů v centru hlavního města. Minská policie nicméně agentuře sdělila, že nemá informace o žádných zraněných protestujících.

Před některými volebními místnostmi v Minsku i na běloruských ambasádách v Moskvě či Kyjevě se během nedělního dne tvořily dlouhé fronty lidí, kteří chtěli hlasovat. „Je neúnosné, že je u moci již tolik let. Měl by pochopit, že už musí odejít,“ citovala agentura Reuters Jurije Kanifatova, který volil v Moskvě a svůj hlas nedal Lukašenkovi. 

Na 200 Bělorusů v neděli odvolilo i v Praze. Hlasování provázel poklidný protest odpůrců prezidenta Lukašenka, kteří naproti ambasádě vyvěsili transparent odsuzující možné falšování výsledků.

Lukašenko vládne v zemi označované za poslední diktaturu v Evropě tvrdou rukou již 26 let. Voliči mu vyčítají nedodržování lidských i dalších práv, ekonomické problémy země i jeho zlehčující přístup k pandemii nemoci covid-19. On sám se prezentuje jako jediný garant zajištění stability v zemi. 

Opozice je podle něj napojená na Rusko a další cizí země a jejím cílem je destabilizovat Bělorusko. „Lukašenko dal již předem jasně najevo, že se chce udržet u moci za každou cenu. Otázkou zůstává, jaká ta cena bude,“ myslí si politolog Alexandr Klaskovskij.

Vizitka Alexandra Lukašenka (65), který podle odhadů drtivě vyhrál prezidentské volby v Bělorusku:

30. srpna 1954 - Narodil se v obci Kopys ve východním Bělorusku.

1975 - Vystudoval historii a ekonomii na Mogilevské univerzitě. Týž rok se oženil; s manželkou Galinou má dva syny, nyní žijí odděleně. Lukašenko má údajně též nemanželského syna.

Od roku 1975 - Působil v Komsomolu, mládežnické organizaci komunistické strany, pracoval jako politruk (politický instruktor) pohraničních vojenských jednotek a zapojil se do činnosti několika zemědělských podniků.

1985 - Ukončil Běloruskou zemědělskou akademii.

1987 - 1994 - Předseda sovchozu (státního zemědělského družstva) Goroděc ve Šklovské oblasti.

1990 - Zvolen do parlamentu.

1993 - Stal se předsedou parlamentní komise pro vyšetřování korupce.

10. července 1994 - V druhém kole voleb byl poprvé, s velkou převahou (84,95 procenta hlasů), zvolen prezidentem. Popularitu si získal osobním přístupem k voličům a protikorupční rétorikou.

Listopad 1996 - V referendu byl schválen Lukašenkův návrh nové ústavy, podle níž začalo funkční období prezidenta od okamžiku jejího přijetí, čímž si prodloužil působení v prezidentském křesle o dva roky do roku 2001. Díky této ústavě získal rozsáhlé pravomoci a hned rozpustil parlament.

9. září 2001 - Lukašenko opět zvítězil v prezidentských volbách; již v prvním kole získal 75,6 procenta hlasů a jeho hlavní soupeř, odborový předák Uladzimer Hančaryk 15,4 procenta.

Říjen 2004 - Další referendum zrušilo ústavní zákaz vykonávat funkci prezidenta země po více než dvě funkční období.

20. března 2006 - Lukašenko opět zvítězil v prvním kole prezidentských voleb (83 procent), hlavní opoziční kandidát Aljaksandr Milinkevič dostal jen 6,1 procenta. Po údajně zfalšovaných volbách následovaly protesty, které skončily policejní brutalitou, zatýkáním a soudy. Za zmanipulování voleb uvalily USA a EU na Lukašenka a jeho režim sankce.

Říjen 2008 - EU pozastavila uplatňování sankcí vůči Bělorusku kvůli náznakům zlepšení na poli lidských práv a zahraniční politiky; v březnu a listopadu 2009 pozastavení prodloužila.

Duben 2009 - Lukašenko navštívil Itálii, což byla jeho první návštěva v západní Evropě od roku 1996, kdy byl ve Francii.

19. prosince 2010 - Lukašenko byl znovu zvolen hlavou státu (79,67 procenta), druhý skončil kandidát opozice Andrej Sannikav se 2,6 procenta hlasů. Volby opět vyhnaly do ulic tisíce, podle některých zdrojů desetitisíce lidí, které policie rozehnala; řada lidí byla zraněna, stovky demonstrantů byly zatčeny a odsouzeny. Za mřížemi se ocitlo i několik prezidentských kandidátů.

31. ledna 2011 - EU rozhodla uvalit sankce na Lukašenka a dalších více než 150 představitelů tamního režimu kvůli represím po prezidentských volbách v roce 2010.

11. října 2015 - Lukašenko opět vyhrál prezidentské volby, získal 83,49 procenta odevzdaných hlasů. Opozice vyzvala mezinárodní společenství, aby volby neuznalo. Na druhém místě s 4,42 procenta hlasů skončila občanská aktivistka a první běloruská kandidátka na prezidenta Taccjana Karatkevičová. Volební účast činila 86,75 procenta.

28. července 2020 - Lukašenko prohlásil, že bez příznaků "přechodil" nemoc covid-19. Lukašenko pandemii od začátku zlehčoval a doporučoval krajanům mimo jiné léčit se vodkou a saunou.

9. srpna 2020 - Prezidentské volby podle odhadů vyhrál opět Lukašenko. Podle oficiálního státního průzkumu mezi voliči získal 79,7 procenta hlasů. Z takzvaných exit pollů rovněž vyplynulo, že opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská dostala jen 6,8 procenta hlasů.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...