Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentů je kolem Ruska moc, ten čečenský proto titul odmítá

Svět

  18:54
GROZNYJ - Čečenský prezident Ramzan Kadyrov se chce vzdát prezidentského titulu. Překvapivou novinku ze severního Kavkazu dnes přinesla všechna ruská média s upřesněním, že šéf neklidného regionu se nechce vzdát svého úřadu, ale jen jeho názvu. Prezidentů je prý v Rusku příliš.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov foto: Reuters

Ruská federace má 83 územních celků, tedy oblastí a republik. Zatímco v čele oblastí stojí gubernátoři, třináct republik řídí prezidenti. Svého prezidenta má například Adygeja, Marij El, Sacha, Baškortostán, Udmurtije nebo Tatarstán.

Podle dnešního prohlášení Kadyrova má prezident sedět jen v moskevském Kremlu. "Defilé regionálních prezidentů" nemá podle něj smysl. "První den ramadánu jsem nastoupil dovolenou. Ještě předtím jsem do parlamentu Čečenské republiky poslal oficiální dopis, v němž žádám změnu v názvu nejvyššího úřadu republiky," řekl dnes Kadyrov novinářům v čečenské metropoli Grozném.

O budoucím názvu hlavy republiky nemá Kadyrov jasno. Líbil by se mu prý "imám", ale je připraven přijmout od poslanců jakýkoli návrh - kromě prezidenta. Kadyrov doufá, že se k jeho iniciativě ostatní ruští prezidenti - tedy kromě toho moskevského - bez větších výhrad připojí.

Ruská agentura RIA Novosti označila Kadyrovovo nečekané oznámení jako dramatický projev loajality Kremlu. Podle ředitele moskevského Mezinárodního ústavu pro politická studia Jevgenije Minčenka nápad čečenského vůdce ostatní prezidenty nepochybně zaskočil. "Rvou si teď vlasy, že je to nenapadlo první," soudí Minčenko.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat