Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Chemický útok v Sýrii zabil 26 lidí. Na místě byl cítit chlor

Svět

  15:05aktualizováno  21:33
DAMAŠEK - Syrská vláda a opozice se vzájemně obvinily z údajného použití chemické munice při raketovém útoku na severu země. Podle tvrzení obou stran při něm zahynulo 26 lidí, desítky dalších byly údajně zraněny. Opoziční síly popírají, že by chemické zbraně vůbec měly k dispozici, vláda v Damašku zase poukazuje na své dřívější rezolutní ujištění, že nepoužije chemické zbraně proti vlastním lidem.

Protesty tureckých komunistů v Istanbulu proti opoziční Syské národní koalici foto: Reuters

Zprávu o údajném chemickém útoku u Halabu nelze kvůli restrikcím nezávislého a zahraničního tisku v Sýrii hodnověrně ověřit.

Smrtící nasazení pesticidů

Syrský lékař z Halabu vyslovil v televizi Al-Džazíra domněnku, že šlo o smrtící nasazení pesticidů. Nasvědčují tomu podle něj líčení postižených osob, které mluví o "pronikavém zápachu". Chemické zbraně jsou ale normálně bez zápachu, zdůraznil doktor Zijád Haddad. Nervový plyn by si podle něj vyžádal výrazně více mrtvých.

Místní opoziční zdroj poukázal i na možnost, že raketa zasáhla továrnu, odkud pak unikly jedovaté plyny.

Přečtěte si rozhovor se syrským lékařem

Spojené státy a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedly, že informaci o údajném prvním nasazení chemické zbraně ve dvouletém syrském konfliktu pečlivě prověřují. Nemají prý ale zatím žádné důkazy ani nezávislé potvrzení o tom, že někdo v Sýrii chemickou zbraň použil.

Syrská opoziční koalice na svém jednání v Istanbulu zvolila prozatímního premiéra. Stal se jím Američan syrského původu Ghasán Híttú, který by měl sestavit vládu schopnou pomáhat povstalcům bojujícím v Sýrii a řídit dobytá území. Híttú na tiskové konferenci řekl, že jeho prioritou bude svržení režimu syrského prezidenta Bašára Asada a zajištění zásobování civilistů na územích, která ovládá opozice.

Zbraně hromadného ničení v rukou rebelů

Londýn v reakci na zprávu o údajném chemickém útoku upozornil, že v případě potvrzení její pravdivosti musí svět reagovat a změnit svůj dosavadní přístup k Sýrii. Rusko přijalo verzi Damašku a připsalo útok s použitím chemické munice rebelům. Zbraně hromadného ničení v rukou povstalců představují krajně znepokojivý a nebezpečný vývoj v syrské krizi, uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Terčem dosud nepotvrzeného chemického útoku se stalo město Chán al-Asal v provincii Halab. Podle vládní agentury SANA citující ministra informací Umrána Zuhbího tam opozice použila raketu s chemickou hlavicí. Zabito prý bylo 25 lidí a 86 zraněno. Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) naopak tvrdí, že útok provedla armáda raketou dlouhého doletu, která nesla chemickou látku. Zabito prý bylo 16 vojáků, deset lidí zemřelo po převozu do nemocnice.

Syrští povstalci v přední linii u vojenskéo letiště Taftanaz.

Podle svědků se oběti udusily a na místě byl cítit chlor. Většina Chán al-Asalu je v rukou povstalců po nedávných bojích, při nichž armáda už údajně použila látku označovanou za "jedovatý plyn". Mezi civilisty se pak objevily případy otravy.

Syrský arzenál chemických zbraní vyvolává znepokojení po celou dobu dvouletého konfliktu. Západní státy i Rusko ale dosud tvrdily, že všechny sklady těchto zbraní má pod kontrolou vláda v Damašku. Izrael se dal slyšet, že se vloží do konfliktu v Sýrii, pokud Damašek chemické zbraně použije.

Sýrie nepatří mezi signatáře Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní, jejíž dodržování kontroluje OPCW. Nevztahuje se na ni tedy žádný mezinárodní závazek deklarovat své chemické zbraně, vzdát se jich nebo umožnit inspektorům jejich kontrolu.

Autoři: ,