8. března 2019 8:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při dopravní nehodě na jihu Mexika zemřelo nejméně 25 migrantů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Mexiko  Při dopravní nehodě na jihu Mexika zemřelo v noci pátek 8. března nejméně 25 středoamerických migrantů, další tři desítky byly při tom zraněny. Běženci zemřeli poté, co se s nimi převrátil nákladní vůz, který sjel ze zatím neznámých příčin ze silnice. Informovala místní média s odvoláním na úřady státu Chiapas.

Nehoda se stala nedaleko města Tuxtla Gutiérrez na cestě, která není na obvyklé trase migrantů mířících za lepším životem do Spojených států. Místní úřady také uvedly, že kamion neměl poznávací značku. Šlo zřejmě o běžence, kteří přišli do země nelegálně přes řeku Suchiate tvořící část hranice Mexika s Guatemalou.

Přes Mexiko utíkají každý rok tisíce lidí zejména z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly kvůli násilí, chudobě a nezaměstanosti. Někteří z nich putují v takzvaných karavanách, protože cestování ve větších skupinách je bezpečnější. Organizátoři karavan se tak také snaží upozornit na špatnou životní úroveň řady lidí ve Střední Americea i přimět místní vlády, aby problémy tamních obyvatel řešily.

Někteří běženci při cestě využívají pašeráků, kteří lidi převáží právě v nákladních vozech, což mohl být i případ čtvrteční nehody.

Takzvané karavany migrantů se organizují už několik let, ale až do loňska se většinou obešly bez větší publicity, než je loni na jaře označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu pro USA.

Masová vlna několika karavan zaplavila Mexiko loni na podzim a v zimě, kdy se k hranicím Spojených států vydalo v několika skupinách na 10.000 lidí ze Střední Ameriky. Mnozí z nich se ale vrátili, jiní se rozptýlili v Mexiku, když zjistili, že musí strávit několik měsíců u hranic USA. Americká vláda totiž zpřísnila ochranu hranice, kam poslala několik tisíc vojáků. Navíc úředníci na hranicích přijímají jen asi stovku žádostí denně.

ČTK