21. března 2019 15:01, aktualizováno  21:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při nehodě trajektu v Iráku zahynulo skoro 100 lidí, zejména žen a dětí

Trajekt (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trajekt (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Mosul (Irák) V severním Iráku ve čtvrtek při nehodě trajektu na řece Tigris utonulo nejméně 72 lidí. Agentuře Reuters to sdělily irácké zdravotnické zdroje. Předtím se hovořilo o 66 mrtvých. Irácké sdělovací prostředky citují mluvčího ministerstva vnitra, podle něhož si nehoda vyžádala životy 71 lidí. Zachránit se podle něj podařilo 55 lidí, mezi nimiž je 19 dětí. Trajekt mířil k zábavnímu parku, kde se ve čtvrtek slavil perský Nový rok, který vítali lidé v Íránu, Iráku i Tádžikistánu.

Trajekt se potopil poblíž města Mosul. Většina obětí jsou ženy a děti, které neuměly plavat. Ministerstvo zdravotnictví iráckého autonomního Kurdistánu na místo neštěstí poslalo sanitky, večer tam pak dorazil premiér Ádil Abdal Mahdí a vyhlásil třídenní smutek. Americké zastupitelství v Iráku kondolovalo rodinám a přátelům mrtvých, v Bagdádu lidé zapalovali na mostě přes Tigris svíčky v solidaritě s Mosulem.

Irácká televize ohlásila, že mosulský soud nechal zadržet osm lidí ze společnosti, která trajekt provozovala, a vydal zatykač na majitele zábavního ostrova, k němuž loď mířila.

Podle iráckých sdělovacích prostředků bylo na plavidle, které má 50 míst, až 170 lidí. Trajekt se potopil poblíž zábavního parku a sportovního centra, kde se konaly novoroční oslavy. Na snímcích z místa je vidět množství lidí bojujících o život ve vzedmuté a rychlé vodě Tigridu.

Federální vláda vyjádřila zděšení nad tragickou událostí. Prezident Barham Sálih kondoloval pozůstalým a koordinoval operace federální a kurdské vlády. „Ujišťujeme všechny, že se tato tragédie neobejde bez potrestání za nedbalost,“ řekl Sálih.

Podle velitele civilní obrany provincie Ninive byl důvodem nehody technický problém a také nedostatek lodí na řece, takže do záchranné operace nemohlo být nasazeno dost plavidel.

Premiér Mahdí dal všem vládním úřadům pokyn, aby obětem pomohly, a nařídil vyšetření nehody. Chce, aby do 24 hodin byla známa jména osob, které nesplnily své povinnosti.

Jeden ze svědků citovaných Reuters řekl, že loď mířila na umělý ostrov využívaný rodinami k rekreaci. „Stál jsem u řeky, když se trajekt začal naklánět nalevo a napravo. Lidé křičeli, než se loď potopila. Viděl jsem, jak ženy a děti mávaly rukama a volaly o pomoc, ale nikdo je nezachránil. Já plavat neumím, nemohl jsem pomoci. Cítím se provinile, viděl jsem, jak se lidi topí,“ řekl svědek a místní úředník Muhammad Masúd.

ČTK