17. června 2017 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při nelegálním závodě v centru německého města přišel o život náhodný chodec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Ilustrační foto: Německá policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Německá policie | foto: Reuters

MÖNCHENGLADBACH Smrtelné zranění utrpěl náhodný chodec, kterého srazilo jedno ze dvou nezákonně závodících aut v ulicích německého města Mönchengladbach. Řidiče, který při riskantním předjíždění ztratil kontrolu nad svým vozem, policie zadržela. Druhý řidič z místa nehody ujel a policie ho stále ještě hledá, oznámila dnes agentura DPA.

Soukromé závody si řidiči uspořádali v pátek večer. Ulicemi v centru města, kde je rychlost omezena na 40 kilometrů v hodině, se hnali podstatně rychleji a nebezpečně se navzájem předjížděli. Podle očitých svědků vjel 28letý řidič jednoho vozu do protisměru se záměrem druhé auto předjet, a právě při tom srazil 38letého chodce přecházejícího vozovku. Muž krátce poté svým zraněním podlehl. V autě zadrženého řidiče seděl ještě jeho bratr.

V minulosti se v Německu stalo už několik těžkých nehod při nezákonných závodech aut. Mimořádnou pozornost vzbudil případ dvou mladých řidičů, kteří loni v centru Berlína závodili a způsobili havárii, při níž zemřel řidič jiného auta. Během šílené jízdy projeli mladíci několik křižovatek na červenou a v okamžiku srážky s cizím vozem jeli rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Koncem února nad nimi soud vynesl trest doživotního vězení, když klasifikoval jejich skutek jako vraždu.

Rozsudek nad řidiči obou aut soud zdůvodnil tím, že „jednali ve spoluúčasti s vědomím toho, že mohou zavinit smrt“. Jako právně relevantní skutečnost spáchání vraždy přitom v této kauze uznal, že obě auta byla vražednou zbraní.

Na situaci zareagovali také politici. Poslanci horní komory parlamentu, Spolkové rady, přišli s iniciativou, kterou chce vládní koalice prosadit ještě do podzimních parlamentních voleb. Návrh zákona je zaměřen na preventivní odstrašení - ten, kdo uspořádá nezákonné automobilové závody nebo se jich zúčastní, má být potrestán až dvěma roky vězení. Až desetileté odnětí svobody pak má hrozit v případě, že bude při takových závodech někdo těžce zraněn nebo zabit.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz