Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V severní Itálii se zřítila kabina lanovky. Zemřelo čtrnáct lidí včetně devítiletého dítěte

Nehoda lanovky v italském letovisku Stresa u jezera Lago Maggiore. foto: ČTK

Aktualizováno
Řím - Podle záchranářů, kteří zasahovali u nedělního pádu lanovky v italské Strese, kabině zřejmě nezafungovala nouzová brzda. S tímto vysvětlením pracuje i vyšetřující státní zástupkyně. Místo neštěstí v pondělí navštívil italský ministr dopravy Enrico Giovannini, který slíbil přísné vyšetření neštěstí, uvedla agentura AP. Z 15 pasažérů tragickou nehodu přežilo jen pětileté dítě.
  14:39aktualizováno  22:49

„Domnívám se, že nastaly dva problémy - utrhlo se lano a selhala nouzová brzda,“ uvedl vedoucí místní záchranné alpské služby Matteo Gasparini. Nefunkčnost brzdy podle něj způsobila, že kabina výrazně zrychlila, neudržela se na zbývajících lanech konstrukce a dopadla velkou rychlostí na zem. Na druhé kabině lanovky byly naopak bezpečnostní brzdy v pořádku a zafungovaly správně.

Nehoda lanovky v italském letovisku Stresa u jezera Lago Maggiore.
Nehoda lanovky v italském letovisku Stresa u jezera Lago Maggiore.

S tím, že zřejmě nezafungovala záchranná brzda, souhlasí i státní zástupkyně Olimpia Bossiová, která vede vyšetřování nehody. „Lano prasklo a brzdicí systém nezafungoval, protože jinak by se kabina zastavila,“ uvedla Bossiová. Vyšetřování se podle ní teď zaměří na údržbu lanovky. Státní zástupci zatím mají podezření na trestné činy zabití a neúmyslné způsobení hromadné nehody. Nikoho zatím neobvinili.

Místo neštěstí v pondělí navštívil italský ministr dopravy Giovannini, který slíbil zřízení vyšetřovací komise. „Teď je důležité, aby všichni dali k dispozici dokumentaci, kterou mají,“ vyzval ministr.

Firma Leitner uvedla, že fungování lanovky pravidelně kontrolovala. Podle ní lana prošla naposledy kontrolou na konci loňského roku. Jihotyrolská společnost patří k předním evropským výrobcům technologií pro lanové dráhy, její vybavení má i mnoho lanovek v Česku, například dráha Pec pod Sněžkou - Růžová hora - Sněžka.

Italská lanovka po zrušení některých protiepidemických opatření v zemi začala po delší době provoz s pasažéry minulý víkend.

Podle prohlášení turínské nemocnice Regina Margherita je stav jediného přeživšího dítěte vážný, ale stabilizovaný. Při pádu zahynuli jeho otec, bratr a matka a další dva příbuzní. Všichni měli izraelské občanství. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jedná o návratu těl do vlasti. Mezi oběťmi je též muž původem z Íránu, který žil s další obětí neštěstí - italskou výzkumnicí. Ostatní oběti měli také italské občanství.

Místo neštěstí, obec Stresa, se nachází na piemontském břehu jezera Lago Maggiore. Z obce lanovka směřuje na vrch Mottarone, kde je menší zábavní park pro děti. Vrch je oblíbeným cílem výletů i díky vyhlídkám na okolí. Kabina dopadla do zalesněného a těžko přístupného terénu, což zpočátku ztížilo práce záchranářů.

Autor:
Témata: Zahraničí

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat