Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Při pátečním náletu NATO v Afghánistánu mělo zemřít až 70 civilistů

Svět

  11:14aktualizováno  15:39
KÁBUL - Při pátečním náletu NATO v severním Afghánistánu zemřelo podle afghánské organizace pro lidská práva Afghanistan Rights Monitor (ARM) 60 až 70 civilistů. Jde o první nezávislý odhad. Dosud se hovořilo o desítkách mrtvých, mezi nimiž prý byly dvě desítky civilistů.

Místo výbuchu po leteckém útoku NATO v Afghánistánu ze 4. září 2009 foto: ČTK

ARM svou zprávu podložila desítkami rozhovorů s obyvateli provincie Kunduz, kde se nálet uskutečnil. "Předběžné zprávy získané ARM hovoří o 60 až 70 mrtvých civilistech," uvedla organizace, která sídlí v Kábulu.

"I kdyby oběti byly stoupenci Talibanu, fakt, že většina z nich nebyla ozbrojena a nebyla ani zapojena do bojové činnosti, vylučuje ospravedlnění jejich hromadného zabití," dodala ARM.

O počtu a osudu obětí náletu dosud panovala řada nejasností. Původní odhady hovořily o 70 až 90 mrtvých, afghánské úřady ale později zmiňovaly 54 mrtvých, včetně šesti civilistů. List The Washington Post, který citoval tým expertů z NATO, na svém webu informoval o až 125 mrtvých, včetně dvou desítek či více civilistů.

"Byl to strašně chybný odhad"

Nálet podnikly v pátek ráno letouny NATO na žádost německé jednotky v severoafghánské provincii Kunduz. Terčem byly cisterny, které unesli ozbrojenci z extremistického hnutí Taliban a uvízli s nimi v řece Kunduz.

Při upouštění obsahu se k cisternám seběhli místní lidé, aby si palivo načerpali. Nálet Severoatlantické aliance ale pak způsobil explozi a následný požár, v němž zahynuly desítky lidí.

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže je velmi těžké stanovit přesný počet obětí, neboť mnoho těl bylo již zřejmě pohřbeno. Nálet ostře odsoudil afghánský prezident Hamíd Karzáí.

"Byl to strašně chybný odhad. Více než 90 mrtvých kvůli obyčejným cisternám, které uvízly v řece. Proč tam neposlali pozemní jednotky?" ptal se v rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro.

Pod tvrdou kritiku se v souvislosti s náletem dostaly především německé jednotky, které útok nařídily. Podle agentur se němečtí vojáci domnívali, že na místě byli jen ozbrojenci, nikoli civilisté, a ze strany amerického velení i na domácí politické scéně je jim vytýkáno, že situaci nevyhodnotili správně.

Ministr obrany útok hájí, Merkelová žádá vyšetření

Německý ministr obrany Franz Josef Jung se ale rozhodnutí zástupců bundeswehru zastal. "Letecký útok byl naprosto nutný," citoval jej list Bild am Sonntag. "Nechápu, jak někdo může okamžitě kritizovat vojenskou akci, aniž ví, jaká byla situace."

Později však Jung pozměnil svůj původní výrok, že při náletu nepřišli o život žádní civilisté. Stanici ZDF dnes řekl, že převážná většina obětí byli členové Talibanu. O víkendu ještě tvrdil, že všichni mrtví byli talibové. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k okamžitému vyšetření celé záležitosti.

Jestliže se zpráva ARM ukáže jako pravdivá, stane se páteční nálet od června prvním incidentem, při kterém spojenecké síly v Afghánistánu zavinily smrt mnoha civilistů.

V červnu převzal velení nad vojáky USA a jednotkami NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal, který slíbil, že ochrana afghánských civilistů bude hlavním bodem jeho vojenské strategie v zemi.

Autoři: ,