Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při potlačení protestu Ujgurů na západě Číny zabito 156 lidí

Svět

  7:51aktualizováno  7. července 12:20
PEKING - V ulicích hlavního města Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny se dnes nanovo střetli muslimští Ujgurové s policejními jednotkami. O několik hodin později vyrazili do centra města i etničtí Číňané (Chanové), kteří rozbíjeli ujgurské obchody. Předchozí násilnosti si během víkendu vyžádaly životy nejméně 156 lidí, dalších více než 1000 osob utrpělo zranění.

Nepokoje na západě Číny si vyžádaly již 156 mrtvých. foto: ČTK

Úřady v Urumči se rozhodly vyhlásit pro nadcházející noc na středu místního času zákaz vycházení

Několik stovek Číňanů vyzbrojených holemi, motykami a kamením zaútočilo na muslimské krámy s potravinami. Policie se je pokusila zastavit, ale asi 300 z nich nereagovalo na výzvy a zamířilo k tamní mešitě a ujgurské čtvrti, kde proti nim bezpečnostní jednotky použily slzný plyn. Podle Reuters střety pokračují.

"Napadli nás. Teď jsme na řadě my, abychom na ně zaútočili," citovala agentura Reuters Číňana, který odmítl zveřejnit své jméno.

Ještě předtím protestovaly v centru města většinou ujgurské ženy proti údajně náhodnému zatýkání svých rodinných příslušníků při raziích čínských bezpečnostních sil.

"Mého manžela v pondělí odvedla policie a neřekla proč. Prostě ho sebrali," citoval Reuters jednu z protestujících. "Bezdůvodně nás zatýkají. Nastal čas jim to vrátit," prohlásil asi dvacetiletý Abdul Ali. Jeho tři bratři a sestra jsou údajně mezi 1434 Ujgury, které podle agentury Nová Čína zatkla po násilnostech policie.

Potyčky vypukly, když demonstrantům zahradily cestu stovky členů policejních zásahových sil se štíty a holemi. Policisté se ale zakrátko stáhli a zaujali pozice na konci ulice, kde ke střetu došlo. Zástup se poté zmenšoval a Ujguři protest po přibližně 90 minutách ukončili.

Při nepokojích v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny bylo už zabito 156 lidí, dalších více než 828 osob utrpělo zranění. Dnes to s odvoláním na čínská média napsala agentura AP. Stále není jasné, zda jde o konečný počet mrtvých. Zástupci Ujgurů v zahraničí hovoří až o trojnásobném počtu obětí. Podle BBC jde o jedno z nejkrvavějších potlačení protestů v Číně od zákroku na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v souvislosti s nepokoji v Sin-ťiangu dnes vyzva Čínul, aby přijala nezbytná opatření na ochranu života a bezpečnosti civilistů. OSN podle něj ovšem trvá na tom, že mezinárodní i vnitřní rozpory je třeba řešit mírovou cestou prostřednictvím dialogu, napsala agentura AP. Vlády musejí chránit svobodu slova, shromažďování a informací, dodal Pan v Ženevě.

V regionálním hlavním městě Urumči podle oficiální tiskové agentury Nová Čína vyšlo do ulic asi tisíc až tři tisíce Ujgurů, kteří prý napadali
kolemjdoucí, zapalovali auta a střetli se s policií. Ta později ve městě obnovila pořádek a úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení.
Stovky lidí byly pozatýkány. Agentura Nová Čína zatím nijak nevysvětlila, jak je možné, že zemřelo tolik lidí. Vláda viní z rozdmýchávání násilí exilové ujgurské skupiny, zatímco v zahraničí žijící Ujgurové tvrdí, že vinu nese policie, která násilně zakročila proti poklidnému protestu.Podle amerického turisty, kterého cituje agentura AFP, byla atmosféra v Urumči "velmi napjatá". "V neděli půl hodiny po poledni (po 18:30 SELČ) jsem slyšel dvě exploze, které zněly jako střelba a následovaly několik minut po sobě," vypráví šestadvacetiletý turista, který si nepřál být jmenován. "Pak jsem slyšel střelbu a viděl přijíždět čínskou policii v obrněných vozidlech, a taky dva autobusy plné vojáků a dvě nákladní auta s dalšími vojáky na korbě."

Nepokoje agentuře popsala také další svědkyně, etnická Číňanka, která je sledovala z jedenáctého patra porodnice v Urumči. Podle ní manifestace nejprve vypadala jako studentský pochod, ale pak se zvrhla. "Ujgurové zaútočili na motocyklisty kamením. Zaměřovali se jen na etnické Číňany (Chany)," říká. "Zapálili nejméně deset autobusů a převraceli auta. Vytloukali výklady obchodů a snažili se vniknout do nemocnice. Rychle dorazila pořádková policie a zavřela mříže na dveřích. Měli jsme strach. Teď jsme uzavření uvnitř," dodala.

Podle místních obyvatel Čína přerušila internetové spojení se Sin-ťiangem v naději, že přidusí tok informací o etnicky motivovaných nepokojích a jejich obětech. Někteří Urumčané podle agentury Reuters tvrdí, že jsou bez přístupu k internetu už 48 hodin. "Od včerejšího (nedělního) večera se nemůžu připojit," sdělil telefonicky majitel obchodu Chan Čen-jü. "Žádný internet. I známí mi říkají, že se nemůžou zalogovat," dodal prodavač mobilních telefonů, který se představil jen příjmením Čang.

Čína: Nepokoje jsou řízeny ze zahraničí
Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Podle vlády provincie Sin-ťiang mohou za vypuknutí nynějšího násilí ujgurské exilové skupiny. "Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za nepokoji stojí separatistický Světový ujgurský kongres v čele s Rebijou Kadírovou," citovala Nová Čína z vládního prohlášení. Nepokoje prý byly "vyprovokovány a řízeny ze zahraničí". Kadírová žije ve Spojených státech.
Při nepokojích zemřelo už 140 lidí
Sin-ťiangské úřady ujgurský exil obvinily z toho, že organizuje útoky na etnické Číňany. Nicméně zástupci Ujgurů v exilu tvrdí, že policie střílela na účastníky pokojné demonstrace.

AP uvedla, že protestující požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a
etnickými Číňany v továrně na jihu země, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé.
Při nepokojích v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang bylo zabito 129 lidí.
Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi
milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů na území, které považují za své, a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat