17. listopadu 2018 14:52, aktualizováno  22:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragická bilance demonstrací ve Francii: jedná mrtvá a přes 400 zraněných

Muž protestující za snížení pohonných hmot ve Francii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž protestující za snížení pohonných hmot ve Francii. | foto: ČTK

Paříž Přes 400 raněných, z toho 14 těžce, a jednu mrtvou si podle nové bilance dosud vyžádaly protesty na různých místech celé Francie proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, informovala v neděli agentura AFP. Blokády komunikací, které začaly a vyvrcholily v sobotu, pokračovaly podle ministerstva vnitra na zhruba 150 místech i v neděli.

Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá jednoho vůdce a nehlásí se k žádné politické straně, blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech. Dálnice A6 spojující Lyon s Paříží byla nad Lyonem zablokována v obou směrech. Policie vzala do vazby 73 lidí.

U neohlášeného zátarasu v Savojsku zemřela nešťastnou náhodou 63letá demonstrantka. Najela do ní řidička, která podle francouzských médií zpanikařila. Vezla dceru k lékaři a když jí účastníci protestu začali bouchat do vozu, ve zděšení do nich najela a srazila jednu ženu. Řidička, která utrpěla šok, byla vzata do vazby.

Rovněž v Arrasu na severu Francie automobil přejel jednoho demonstranta, který musel být s těžkými zraněními převezen do nemocnice.

Cílem sobotních akcí bylo dát najevo rozhořčení nad záměrem zvýšit od ledna daň z nafty a benzinu. Podle průzkumů to považuje za špatné 76 procent Francouzů.

Policie použila slzný plyn při rozhánění blokád u vjezdu do tunelu pod alpským masivem Mont Blanc, poblíž prezidentského Elysejského paláce v Paříži a také v centru Lyonu. Protestující skandovali „Macrone, odstup“ a někteří měli na vestách slogany jako „Vraťte nám naši kupní sílu“, informovala agentura Reuters.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz