Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Při střelbě v barech v německém Hanau zemřelo devět lidí, pachatel už je po smrti. Policie má podezření na terorismus

Místo činu v německém městě Hanau. foto: Reuters

Aktualizováno
Frankfurt nad Mohanem (Německo) - Německo už potřetí během posledního roku zažívá šok z patrně pravicově extremistického útoku. Za tím posledním stál podle všeho 43letý Němec Tobias R., který ve středu pozdě večer ve dvou barech hesenského města Hanau zastřelil devět lidí. Všichni měli migrační kořeny.
  0:24aktualizováno  21:17

O několik hodin později byl ve svém bytě nalezen mrtev a o život přišla i jeho matka. Útoky, jejichž pachatel po sobě zanechal pamflet ukazující na rasistické i paranoidní představy, odsoudila kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků.

Tobias R. podle vyšetřovatelů ve stotisícovém Hanau, které leží asi dvacet kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zaútočil poprvé kolem 22:00 SEČ, když v centru města v baru s vodními dýmkami zastřelil čtyři lidi. Krátce poté zabil dalších pět osob ve zhruba dva kilometry vzdáleném obchodě ve čtvrti Kesselstadt, jehož součástí je také bar s vodními dýmkami.

Jeden z německých policistů se připravuje na průzkum oblasti v Hanau.
Policisté a záchranáři komunikují po střelbě v německém Hanau.

Mezi devíti oběťmi ve věku 21 až 44 let bylo podle Ankary pět občanů Turecka. Češi mezi mrtvými podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou. Migrační kořeny má také většina zraněných. Celkem je jich šest, jeden z nich byl zraněn velmi těžce.

Pravděpodobného pachatele, který byl sportovním střelcem a legálně držel zbraň, našla policie dnes po 03:00 SEČ v jeho bytě v Hanau mrtvého spolu s jeho mrtvou 72letou matkou. Oba měli střelná zranění. Vedle mrtvoly muže, který nebyl dosud policejně známý, se našla střelná zbraň. Jeho otce objevili policisté nezraněného.

Vyšetřování tragédie, u níž existuje podezření na terorismus, se ujal nejvyšší státní zástupce Peter Frank, podle něhož dosavadní důkazy ukazují na „hluboce rasistické přesvědčení“ útočníka. To podle serveru Spiegel dokládá i 24stránkový pamflet Tobiase R., který opěvuje Němce, zabývá se čistotou jejich rasy a naopak tvrdí, že obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit. Autor vyjádřil také přesvědčení, že tisíce Němců jsou sledovány všemocnou tajnou službou, jejíž spolupracovníci dokážou číst myšlenky ostatních a dokonce umí lidi na dálku řídit.

„Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy,“ řekla dnes v reakci na útoky kancléřka Merkelová. „Ale mnohé nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu,“ podotkla. 

O pravicovém extremismu nebo terorismu ce čtvrtek mluvila i řada dalších německých politiků. Prezident Frank-Walter Steinmeier, jemuž kondoloval i jeho český protějšek Miloš Zeman, uvedl, že stojí na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist. Soustrast blízkým obětí vyjádřili i zahraniční politici.

Pietní akce

Steinmeier večer navštívil přímo Hanau, kde se stejně jako v Berlíně sešly tisíce lidí na pietních akcích. „Dnes nastala hodina, kdy musíme ukázat, že jako společnost stojíme při sobě, nenecháme se zastrašit, nerozutečeme se,“ prohlásil Steinmeier, který do hesenského města přijel společně se svou ženou Elke Büdenbenderovou. Před zhruba 5000 shromážděnými lidmi promluvili také hesenský premiér Volker Bouffier a starosta města Claus Kaminsky.

Pokojná pietní shromáždění se konala také v dalších především hesenských městech jako Kassel, Fulda, Giessen nebo Darmstadt. V Berlíně vytvořily stovky lidí řetěz kolem Braniborské brány, v největším hesenském městě Frankfurtu nad Mohanem se podle policie sešlo přibližně 3500 lidí.

Spolkovou republikou už loni otřásla vražda politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém Halle. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Spolkovou republikou, kde se kvůli útokům večer uskuteční řada pietních shromáždění, už loni otřásla vražda politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém Halle. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Výběr případů střelby s více oběťmi v Německu v posledních letech (při dvou středečních střeleckým útocích v Hanau přišlo o život devět lidí):

11. března 2009 - Řádění střelce, jenž zabíjel při vyučování na střední škole v západoněmeckém Winnendenu, si vyžádalo 16 mrtvých. Sedmnáctiletý pachatel zastřelil 15 osob, z toho devět školáků a tři učitelky. Po pozdější přestřelce s policií, při níž byl zasažen do nohy, se zastřelil otcovou zbraní.

18. srpna 2009 - Tři mrtvé a těžce zraněného si vyžádala střelba ve městě Schwalmtal na západě Německa. Pachatel, kterého k činu dohnaly rozvodové problémy a který bezhlavě střílel kolem sebe, se po třech hodinách vzdal policii.

19. září 2010 - Jedenačtyřicetiletá právnička zastřelila v jihoněmeckém Lörrachu bývalého partnera a nemocničního pečovatele. Udusila také svého malého syna. Než pachatelku zastřelili přivolaní policisté, postřelila dalších několik lidí.

2. března 2011 - Dva americké vojáky zabil a dva další zranil jedenadvacetiletý Kosovan při střelbě v americkém vojenském autobuse na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Chtěl se tak pomstít Američanům za působení v Afghánistánu. Po činu se pokusil uprchnout, ale po několika metrech jej přemohla policie.

4. července 2012 - Čtyři rukojmí a poté sebe zabil v německém Karlsruhe třiapadesátiletý nezaměstnaný muž, jenž se nedokázal smířit s nuceným vyklizením bytu, který patřil jeho družce. Čin provedl při příchodu exekutora, jenž se stal jednou z obětí.

20. srpna 2013 - Tři mrtvé si vyžádala střelba u sportoviště ve vesnici u západoněmeckého Heidelbergu. Útočník zde zabil dvě osoby, zranil dalších pět a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Pachatel vyběhl po schůzi v hostinci místního sportovního klubu po vzrušené hádce s ostatními ven, později se ale vrátil se zbraní a začal střílet.

10. července 2015 - Střelec na západě Bavorska zabil dva lidi, několik dalších zbraní ohrožoval. Psychicky nemocný muž, který střílel z auta, si vybíral své oběti náhodně.

22. července 2016 - Osmnáctiletý Němec íránského původu zastřelil v Mnichově devět lidí a dalších 21 zranil, sám nakonec přišel o život. Podle policie nebyla střelba terorismem, ale činem agresora.

9. října 2019 - Sedmadvacetiletý Stephan B. zastřelil ve východoněmeckém Halle muže a ženu. Motivem násilných činů, spáchaných u synagogy a rychlého občerstvení s kebabem, byly podle policie antisemitismus a pravicový extremismus.

24. ledna 2020 - Šest příbuzných zastřelil ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec. Policisté jej zadrželi.

19. února 2020 - Jedenáct lidí zemřelo při střelbě na dvou různých místech ve městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Podezřelý útočník je podle policie po smrti, u něho doma byl nalezen ještě jeden mrtvý.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...