Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při útoku na dodávky pomoci OSN v jižním Súdánu 40 mrtvých

Svět

  15:38
CHARTÚM - Nejméně 40 příslušníků armády a civilistů v jižním Súdánu zabili ozbrojenci při útoku na nákladní čluny převážející humanitární pomoc OSN. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské zastupitele. Útok je dalším incidentem v sérii etnického násilí v Súdánu.

Lidé v Súdánu čekají na humanitární pomoc foto: AFP

Příslušníci kmene Jikany Nuer zaútočili v pátek odpoledne na 27 plavidel převážejících po řece Sobat tuny humanitárních zásob do oblasti v blízkosti hranic s Etiopií kontrolované znepřáteleným kmenem, oznámili v noci na dnešek pracovníci Světového programu pro výživu (WFP).

Odlehlá oblast, kde se incident odehrál, se v posledních měsících stala dějištěm etnicky motivovaných střetů, které rozdmýchávají tradiční spory o dobytek a přiživují pravidelný přísun zbraní. Jen v letošním roce si zdejší boje vyžádaly stovky obětí a 135.000 lidí vyhnaly z domovů.

Podle ministra informací z jižního Súdánu při nejnovějším útoku zemřelo nejméně 40 lidí, včetně vojáků ze Súdánské lidové osvobozenecké armády (SPLA), kteří konvoj lodí doprovázeli. "Ženy a děti na plavidlech byly také zabity. Buď byly zasaženy kulkami anebo se utopily po skoku do řeky," uvedl mluvčí SPLA. Dodal, že povstalci se nejprve dožadovali prohledání člunů, neboť měli podezření, že převážejí zbraně. Přestože ale našli jen čirok a další potraviny, zahájili palbu.

Plavidla vezla potraviny pro tisíce lidí, kteří utekli před boji mezi kmeny. Lodě vypluly z města Nasir, ale do cíle v Akobo nedorazily. Do Nasiru se zatím vrátilo jen 16 z nich a ty byly vyrabované, uvedla zástupkyně WFP v jižním Súdánu Michelle Isemingerová. Podle ní jsou v oblasti tisíce lidí, jejichž životy závisí na potravinové pomoci. "Hlavně jsou to děti, ženy a staří, kdo potřebuje nejvíce pomoci," konstatovala.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat