Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Vyšetřování výbuchu v Bejrútu vede k lidem napojeným na Sýrii. Asad prý chtěl dusičnan pro zbrojní účely

Svět

  13:03
Bejrút/Londýn - Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí, směřovala nikoli do Mozambiku, jak se uvádělo v dokumentaci, ale do Libanonu. Londýnská společnost Savaro Limited pověřená přepravou je napojená na tři podnikatele s ruským a syrským občanstvím, kteří spolupracují s režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrský prezident Bašár Asad. foto: AP/ČTK

Zraněné umění jako svědek katastrofy. V Bejrútu jsou k vidění díla poškozená srpnovým výbuchem

Podle britského listu The Guardian se tak poprvé při vyšetřování exploze objevuje možná souvislost s Asadem, který chtěl dusičnan pro zbrojní účely.

Interpol tento týden ohlásil, že na jeho seznamu hledaných jsou kapitán lodi a její majitel, podle libanonských zdrojů se pátrání týká i portugalského obchodníka. Podle dosavadních informací byla loď ve špatném stavu, vezla v roce 2013 nebezpečný náklad z gruzínského přístavu Batumi do Mozambiku a majitel dal kapitánovi pokyn, aby se z trasy odklonil do Bejrútu pro dodatečný náklad. Loď už ale znovu nevyplula a dusičnan amonný z ní byl později přeložen do skladu, aniž byl správně uložen.

Skupina záchranářů složená z dobrovolníků z Chile, Libanonu a členů civilní...
Záchranáři v Bejrútu. (

Výpověď firmy Savaro na věc vnáší nové světlo. Exploze mohla být nezamýšlený následek snahy syrského režimu obstarat si dusičnan amonný k vojenskému využití. Libanonská televize Al-Džadíd v pořadu odvysílaném tento týden spojila firmu s třemi lidmi, kteří Asadově režimu pomáhají od začátku syrské války v roce 2011.

Mohutné exploze zničily část Bejrútu, nejméně 135 mrtvých a 5000 zraněných. Mluví se o nehodě při sváření skladu

Jde od George Hasváního, Mudalala Chúrího a jeho bratra Imáda, kteří mají jak ruské, tak syrské občanství a na něž se vztahují za podporu Asadova režimu americké sankce. Podniky, které vlastní, mají stejnou londýnskou adresu jako společnost Savaro, která dusičnan amonný koupila v roce 2013.

Ještě předtím, než plavidlo Rhosus zakotvilo v Bejrútu, obvinilo americké ministerstvo financí Mudalala Chúrího, že se snaží obstarat Damašku dusičnan amonný. Vysvětlení, proč se Rhosus odchýlil od původní trasy, stejně jako informace o dodavateli nákladu a majiteli lodě zůstávají nejasné. Bejrút mohl být konečnou destinací a od začátku mohlo jít o složitou pašeráckou operaci, píše The Guardian.

Čeští záchranáři v Bejrútu se znovu pustili do práce, ale v odpoledních hodinách se museli stáhnout

Libanonští politici odmítají vinu z podílu na katastrofálním neštěstí, obviněni byli dosluhující premiér Hasan Dijáb, tři bývalí ministři a více než 30 níže postavených lidí. Část Libanonců informaci o možné souvislosti výbuchu se Sýrií a jejím spojencem Ruskem věří. „Samozřejmě, že byl ten dusičnan amonný pro Asada,“ řekl pojišťovací agent Raad Ajúbí.

Podle The Guardianu Interpol hledá dva Rusy Borise Prokošova jako majitele a Igora Grečuškina jako kapitána lodě a také Portugalce Jorgeho Moreiru, který obstaral dusičnan v gruzínské továrně Rustavi Azot. Proč byla k uzavření kontraktu s mozambickou firmou Fábrica de Explosivos využita společnost Savaro, je nyní ústředním bodem vyšetřování.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...