Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Při zásahu v Alžírsku zahynulo zřejmě až 50 rukojmích

Svět

  13:46aktualizováno  15:46
ALŽÍR - Při zásahu alžírských sil na jihovýchodě Alžírska, kde islámští radikálové zadržovali v plynárenském podniku stovky osob, přišlo o život nejméně 48 rukojmích.

Jednou z obětí je i Brit Paul Thomas Morgan (zde na nedatovaném snímku) foto: Reuters

Uvedl to v noci na dnešek server britské stanice BBC. Dosavadní zprávy hovořily o smrti nejméně 23 rukojmích, bezpečnostní síly však při prohledávání komplexu údajně našly dalších 25 mrtvých těl.

Celkem po středečním útoku na plynárenský podnik poblíž Ajn Amanásu přišlo podle světových agentur o život nejméně 80 lidí, včetně 32 únosců. Ani pět dní po teroristickém činu, ke kterému se přihlásila skupina Al-Mulasamín Mochtára Belmochtára, ale není bilance obětí uzavřená. Mezi sedmi stovkami rukojmích bylo 130 cizinců včetně občanů USA, Británie a Francie.

Jednotlivé země získávají informace o svých občanech velmi pomalu a o některých pohřešovaných stále nemají zprávy. Podle oficiálního prohlášení alžírských úřadů je potvrzených mrtvých 38.

ČTĚTE TAKÉ:

Alžírský premiér Abdal Malik Sallál na dnešní tiskové konferenci řekl, že při útoku bylo zabito 37 cizinců osmi národností a jeden Alžířan, mnoho obětí skončilo s kulkou v hlavě. Sedm cizinců se stále pohřešuje. Čin podle Sallála provedla skupina únosců, kteří se do Alžírska dostali ze severního Mali. Byli v ní občané Egypta, Mali, Nigeru, Mauritánie a Tuniska a také nejméně jeden Kanaďan. Bezpečnostní síly 29 únosců zabily a tři zatkly. "Mezi ozbrojenci byl jeden Kanaďan. On ten útok koordinoval," řekl novinářům Sallál. Dřívější zprávy hovořily o tom, že mezi zabitými únosci byli dokonce dva Kanaďané. Vláda v Ottawě podle agentury Reuters tuto informaci ověřuje a zatím se k ní nevyjádřila.

Nejvíce mrtvých zatím hlásí Japonsko, které při útoku radikálů přišlo o sedm svých občanů. Tři další se pohřešují. Dnes ráno oznámila Manila, že zemřelo šest Filipínců. Někteří byli zastřeleni, další zahynuli při explozích. Šestnáct Filipínců událost přežilo a čtyři jsou stále nezvěstní.

Filipíny o víkendu repatriovaly z Alžírska přes 40 občanů. Nepracovali v plynárně, ale v jiných podnicích. Do Alžírska se mají vrátit, až se tamní bezpečnostní situace zlepší. Teroristické komando ve středu připadlo autobusy, které jely s některými zaměstnanci podniku na letiště u Ajn Amanásu. Pak se obrátilo do průmyslového areálu a tam zajalo stovky zaměstnanců. Armáda zahájila osvobozovací operaci a rukojmí se do sobotního ukončení akce postupně dostávali na svobodu.

Server Sahara media o víkendu zveřejnil video, které Belmochtár, jenž se útoku osobně nezúčastnil, natočil ve čtvrtek. Řekl na něm, že obsazení plynárny je odvetou za to, že Alžírsko poskytlo Francii coby své bývalé koloniální mocnosti území a vzdušný prostor, a umožnilo jí tak zabíjet "bratry v Mali". Prohlásil, že je ochoten s Alžírskem a západními zeměmi začít vyjednávat, pokud boje v sousedním saharském státě Mali skončí.

Francie vstoupila do konfliktu v Mali 11. ledna. Dnes tam má asi 2000 vojáků a dalších 500 má ještě přijet. Později chce operaci předat západoafrickým jednotkám, které mají čítat 5500 mužů. Cílem je vytlačit islámské radikály ze severu maliského území, jež obsadili od loňska. Nedávno začali islamisté postupovat do centra země, k metropoli Bamaku. Francie svůj postup ospravedlňuje tím, že zemi hrozil rozpad a že z Mali by se mohla stát významná základna mezinárodního terorismu.

Autoři: ,