Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Přibývají oběti leteckých útoků v Libanonu

Svět

  15:09
JERUZALÉM/BEJRÚT - Útoky na cíle v jižním a východním Libanonu zesílily. Britský premiér Tony Blair odcestoval do USA, kde se setká s Georgem Bushem. Společně budou jednat o podmínkách příměří.

Izraelský voják útočí v jižním Libanonu. foto: David GuttenfelderČTK

Izrael dnes zintenzívnil nálety na Libanon. Letectvo uskutečnilo desítky náletů proti jižnímu Libanonu a v údolí Bikáa na východě země. Její jižní část bombardovalo také izraelské dělostřelectvo. Při útocích zahynulo nejméně 11 lidí. Další osoby utrpěly
zranění.

Izrael se rozhodl nerozšiřovat nyní pozemní boje s Hizballáhem v jižním Libanonu, ale vláda povolila armádě, aby povolala do aktivní služby na 30.000 záložníků pro případ, že by se boje zintenzívnily.

Blair s Bushem budou hledat cestu k příměří
Do USA dnes odletěl britský premiér Tony Blair, aby s prezidentem Georgem Bushem projednal situaci na Blízkém východě. Blair čelí podle agentur rostoucí kritice, že se v konfliktu bezvýhradně postavil na stranu USA, které podporují Izrael, a vzepřel se tak převažujícímu stanovisku v Evropské unii požadujícímu příměří. Podle jeho mluvčího bude britský ministerský předseda usilovat v Radě bezpečnosti OSN o to, aby přijala rezoluce k řešení krize co nejdříve v příštím týdnu.

Podle dnešního vydání britského deníku Guardian se chtějí Blair a Bush poradit o návrhu rezoluce, která předpokládá přijetí příměří a vyslání mezinárodních sil na izraelsko-palestinskou hranici. V první fázi by mezinárodní kontingent obsadil hraniční pásmo po stažení izraelské armády z Libanonu a v druhé by 10.000 až 20.000 vojáků zajistilo odzbrojení oddílů Hizballáhu, jak již požaduje rezoluce 1559 RB OSN.

Návrh již předložila Británie ve středu v Římě na mezinárodní konferenci zabývající se
izraelsko-libanonským konfliktem. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která je dnes na zasedání Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), řekla, že se vrátí na Blízký východ v "příhodný okamžik".

Podle izraelských sdělovacích prostředků přiletí opět v sobotu večer do Izraele a v neděli se setká s izraelským premiérem Ehudem Olmertem. Cílem cesty by mělo být položit základ pro uzavření trvalé příměří.

Průzkum: Izraelci by vůči Libanonu ještě přitvrdili
Izraelské letouny a vrtulníky podnikly v noci na dnešek více než 60 náletů na základnu šíitského hnutí Hizballáh v jižní části údolí Bikáa. Čtyři vrtulníky vystřelily osm raket vzduch-země na oblast Kilia-Dalafa, která je přístupovou oblastí do jižního Libanonu. Předtím stíhací bombardéry podnikly ani ne za hodinu více než 55 náletů, které byly zaměřeny na stejný cíl. Zahynuli přitom tři lidé.

Místní obyvatelé potvrdili, že Hizballáh má v této oblasti rampy pro vystřelování raket. Radikální hnutí má pozice v desítce šíitských lokalit, které jsou na okraji ostřelovaného sektoru. Izraelský rozhlas uvedl, že na základně Hizballáhu byly uskladněny rakety dlouhého doletu.

Letadla také odstřelovala a poškodila další silnice na jihovýchodě Libanonu. Bomby opakovaně zasáhly i město Nabátijá. Při zhruba 40 náletech zahynulo osm lidí včetně jednoho Jordánce. Čtyři děti utrpěly zranění. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví bylo za 16 dní ofenzivy zabito na 600 civilistů, ale oficiální údaje hovoří jen o 382.

Izraelská armáda odhadla, že během více než dvoutýdenní operace usmrtila nejméně 200 bojovníků Hizballáhu. Největší ztráty hnutí, které samo uznalo jen 31
mrtvých, zaznamenalo při bojích v okolí měst Marún Rás a Bint Džbajl na jihu Libanonu, kde přišlo o život také 16 izraelských vojáků. Agentura Reuters uvedla, že v dosavadním konfliktu zahynulo více než 500 lidí, z toho 51 Izraelců.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění v Izraeli podporuje 82 procent všech obyvatel vojenskou ofenzívu v Libanonu a dokonce si přeje, aby armáda použila ještě více ozbrojených sil v operacích. Stejně se vyjadřuje 92 procent židovské populace tvořící 80 procent obyvatel; v dvacetiprocentní menšině jsou čtyři pětiny muslimové. V průzkumu také 71 procent dotázaných vyslovilo uspokojení s činností premiéra Ehuda Olmerta a jen deset procent bylo pro zastavení bojů a zahájení vyjednávání.

Protestují humanitární organizace i veřejnost
Na libanonském pobřeží se mezitím stále tvoří ropná skvrna následkem poškození několika skladů ropy izraelskými nálety. Podle čtvrtečních informací libanonského ministerstva životního prostředí se do moře již dostalo na 10.000 tun ropy a dalších 15.000 tun tam pravděpodobně ještě vyteče.

Mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI) dnes vyzvala k okamžitému uvalení zbrojního embarga na Izrael a Hizballáh s cílem zajistit bezpečnost civilního obyvatelstva. "Přímé útoky na civilisty a civilní objekty, stejně jako nerozlišující a nepřiměřené útoky, představují válečný zločin," uvedla generální tajemnice AI Irene Khanová. V malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, kde zasedal ASEAN, dnes proti pokračující ofenzivě Izraele demonstrovaly tisíce lidí.

Autoři: ,