Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Přijdou o občanství, vdaly se za Izraelce

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

KÁHIRA - Egyptský právník Nabí Vahš požaduje uplatňování starého zákona, který odnímá občanství Egypťankám vdaným za Izraelce a jejich dětem. A u soudu uspěl. Podle Vahše by se verdikt týkal asi 30 000 žen.
  11:28

Právník řekl, že zákon přijatý v roce 1976, tedy ještě před mírovou smlouvou mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979, byl "triumfem egyptského patriotismu". Agentura AP nicméně podotýká, že není jasné, zda úterní soudní rozhodnutí znamená, že zákon bude také skutečně uplatňován.

Vahš ve svém podání požadoval, aby soud přinutil ministerstvo vnitra, do jehož kompetence spadá agenda dokladů o občanství, k uplatňování zákona starého přes 30 let. V něm se stanoví odnětí občanství Egypťankám vdaným za Izraelce, kteří sloužili v armádě nebo se hlásili k ideologii sionismu.

Soud dospěl k závěru, že toto opatření "odvrátí potenciální škody na národní bezpečnosti Egypta". Není však jasné, jak by mohlo být toto zákonné ustanovení vynucováno, nebo kolika Egypťanů by se týkalo.

Ministerstvo tvrdí, že právník přehání
Podle Vahšova tvrzení jde o zhruba 30.000 Egypťanek vdaných za Izraelce - ať už izraelské Židy, Araby nebo Palestince s izraelským pasem - s možná "už desetitisíci dětí".

Nejmenovaný činitel káhirského ministerstva vnitra řekl, že Egypt nemá k dispozici příslušná konkrétní čísla, protože většina dotyčných Egypťanek žije v Izraeli. Vahšovy údaje ale označil za "přehnané".

Podle agentury AP nic nenasvědčuje tomu, že by se ministerstvo vnitra hodlalo soudním rozhodnutím v tomto smyslu řídit. Vahš ale prohlásil, že bude vývoj dané kauzy sledovat a v případě, že ministerstvo nepodnikne žádné kroky, podá na ministra vnitra žalobu za pohrdání soudem.

Právník Vahš si získal v Egyptě proslulost nekonečným proudem žalob ohledně morálky a vlastenectví podaných proti filmovým režisérům, scénáristům a dokonce i britské královně Alžbětě II. a bývalému iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi. Většina z nich byla zamítnuta.

Autor: