Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Přijeďte pro tělo, začíná zapáchat,' zní na nahrávce o zavražděném politikovi

Příbuzní zavražděného proukrajinského politika Volodomyra Rybaka truchlí nad jeho rakví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní zavražděného proukrajinského politika Volodomyra Rybaka truchlí nad jeho rakví. | foto: Reuters

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila zvukový záznam, z něhož podle ní vyplývá, že za únosem a vraždou proukrajinského politika Volodymyra Rybaka stojí ruští agenti. Rybak, člen strany Vlast a zastupitel města Horlivka, zmizel 17. dubna. Jeho ztýrané tělo bylo o dva dny později nalezeno v řece poblíž Slavjansku.

První část zvukového záznamu zachycuje rozhovor mezi dvěma muži. Jedním z nich je podle SBU důstojník ruské vojenské rozvědky Igor Bezlier, uvedl list The Kyiv Post. Svému podřízenému nařizuje, aby se Rybaka zmocnil, zavázal mu oči a pevně mu svázal ruce. Nato měl být politik odvezen na odlehlé místo, aby mohl být vyslýchán. Druhý muž později hlásí, že úkol byl splněn a vše proběhlo hladce.

V druhé části nahrávky údajně hovoří další důstojník ruské tajné služby, plukovník Igor Strelkov, který podle SBU koordinuje separatistické vzbouřence na východě Ukrajiny. Muž, jehož ukrajinská rozvědka identifikovala jako Strelkova, v telefonátu Vjačeslavu Ponomarjovovi vyzývá samozvaného starostu města Slavjansk, aby "přijel a vyzvedl (Rybakovo) tělo, protože začíná zapáchat."

Druhý muž se nejprve omlouvá, že napřed musí vyřešit jisté záležitosti s novináři, načež slibuje, že tělo vyzvedne a pohřbí.

Dvaačtyřicetiletý komunální politik Volodymyr Rybak, zastupitel východoukrajinského města Horlivka, jež minulé pondělí ovládli proruští vzbouřenci, se 17. dubna pokusil na obsazené budově místní správy vyvěsit ukrajinskou vlajku. To se mu nepodařilo - separatisté jej obklopili a ve vstupu do budovy mu zabránili. Celý incident zachytily kamery.

Rybakův kolega Jurij Žuk tvrdí, že na cestě od radnice zastavilo vedle Rybaka auto, z něhož vyskočili čtyři maskovaní muži, kteří se politika chopili. Podle Žuka museli být ozbrojení. "Volodymyr byl sportovec a bývalý policista. Věděl, jak se bránit," citoval Žuka server Guardian.co.uk.

VÍCE O RYBAKOVĚ SMRTI ZDE:

O dva dny později, 19. dubna, bylo Rybakovo tělo objeveno v řece poblíž Slavjansku, 65 kilometrů od města Horlivka. Vyšetřovatel ukrajinského ministerstva vnitra konstatoval, že mrtvola nese jasné známky tělesného týrání.

"Teroristé, kteří si vzali za rukojmí fakticky celý doněcký region, překročili veškeré hranice," komentoval Rybakovu smrt v úterý úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. "Mučí a vraždí ukrajinské vlastence. Drze se postavili nejen naší zemi, ale celému světovému společenství, když se demonstrativně vysmívají dohodám přijatým na ministerské konferenci v Ženevě. Těchto zločinů se dopouštějí za plné podpory Ruska," konstatoval podle ČTK Turčynov.

Východoukrajinské město Horlivka

Východoukrajinské město Horlivka

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Prodej apartmánu 1+kk 49,5 m2 + 7,5 m2
Prodej apartmánu 1+kk 49,5 m2 + 7,5 m2

Říčky v Orlických horách, okres Rychnov nad Kněžnou
3 990 000 Kč