Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Přijeďte pro tělo, začíná zapáchat,' zní na nahrávce o zavražděném politikovi

Vraždy

  16:01
Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila zvukový záznam, z něhož podle ní vyplývá, že za únosem a vraždou proukrajinského politika Volodymyra Rybaka stojí ruští agenti. Rybak, člen strany Vlast a zastupitel města Horlivka, zmizel 17. dubna. Jeho ztýrané tělo bylo o dva dny později nalezeno v řece poblíž Slavjansku.

Příbuzní zavražděného proukrajinského politika Volodomyra Rybaka truchlí nad jeho rakví. foto: Reuters

První část zvukového záznamu zachycuje rozhovor mezi dvěma muži. Jedním z nich je podle SBU důstojník ruské vojenské rozvědky Igor Bezlier, uvedl list The Kyiv Post. Svému podřízenému nařizuje, aby se Rybaka zmocnil, zavázal mu oči a pevně mu svázal ruce. Nato měl být politik odvezen na odlehlé místo, aby mohl být vyslýchán. Druhý muž později hlásí, že úkol byl splněn a vše proběhlo hladce.

V druhé části nahrávky údajně hovoří další důstojník ruské tajné služby, plukovník Igor Strelkov, který podle SBU koordinuje separatistické vzbouřence na východě Ukrajiny. Muž, jehož ukrajinská rozvědka identifikovala jako Strelkova, v telefonátu Vjačeslavu Ponomarjovovi vyzývá samozvaného starostu města Slavjansk, aby "přijel a vyzvedl (Rybakovo) tělo, protože začíná zapáchat."

Druhý muž se nejprve omlouvá, že napřed musí vyřešit jisté záležitosti s novináři, načež slibuje, že tělo vyzvedne a pohřbí.

Dvaačtyřicetiletý komunální politik Volodymyr Rybak, zastupitel východoukrajinského města Horlivka, jež minulé pondělí ovládli proruští vzbouřenci, se 17. dubna pokusil na obsazené budově místní správy vyvěsit ukrajinskou vlajku. To se mu nepodařilo - separatisté jej obklopili a ve vstupu do budovy mu zabránili. Celý incident zachytily kamery.

Rybakův kolega Jurij Žuk tvrdí, že na cestě od radnice zastavilo vedle Rybaka auto, z něhož vyskočili čtyři maskovaní muži, kteří se politika chopili. Podle Žuka museli být ozbrojení. "Volodymyr byl sportovec a bývalý policista. Věděl, jak se bránit," citoval Žuka server Guardian.co.uk.

VÍCE O RYBAKOVĚ SMRTI ZDE:

O dva dny později, 19. dubna, bylo Rybakovo tělo objeveno v řece poblíž Slavjansku, 65 kilometrů od města Horlivka. Vyšetřovatel ukrajinského ministerstva vnitra konstatoval, že mrtvola nese jasné známky tělesného týrání.

"Teroristé, kteří si vzali za rukojmí fakticky celý doněcký region, překročili veškeré hranice," komentoval Rybakovu smrt v úterý úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. "Mučí a vraždí ukrajinské vlastence. Drze se postavili nejen naší zemi, ale celému světovému společenství, když se demonstrativně vysmívají dohodám přijatým na ministerské konferenci v Ženevě. Těchto zločinů se dopouštějí za plné podpory Ruska," konstatoval podle ČTK Turčynov.

Východoukrajinské město Horlivka

Východoukrajinské město Horlivka

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...