Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Přijeďte pro tělo, začíná zapáchat,' zní na nahrávce o zavražděném politikovi

Příbuzní zavražděného proukrajinského politika Volodomyra Rybaka truchlí nad jeho rakví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní zavražděného proukrajinského politika Volodomyra Rybaka truchlí nad jeho rakví. | foto: Reuters

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila zvukový záznam, z něhož podle ní vyplývá, že za únosem a vraždou proukrajinského politika Volodymyra Rybaka stojí ruští agenti. Rybak, člen strany Vlast a zastupitel města Horlivka, zmizel 17. dubna. Jeho ztýrané tělo bylo o dva dny později nalezeno v řece poblíž Slavjansku.

První část zvukového záznamu zachycuje rozhovor mezi dvěma muži. Jedním z nich je podle SBU důstojník ruské vojenské rozvědky Igor Bezlier, uvedl list The Kyiv Post. Svému podřízenému nařizuje, aby se Rybaka zmocnil, zavázal mu oči a pevně mu svázal ruce. Nato měl být politik odvezen na odlehlé místo, aby mohl být vyslýchán. Druhý muž později hlásí, že úkol byl splněn a vše proběhlo hladce.

V druhé části nahrávky údajně hovoří další důstojník ruské tajné služby, plukovník Igor Strelkov, který podle SBU koordinuje separatistické vzbouřence na východě Ukrajiny. Muž, jehož ukrajinská rozvědka identifikovala jako Strelkova, v telefonátu Vjačeslavu Ponomarjovovi vyzývá samozvaného starostu města Slavjansk, aby "přijel a vyzvedl (Rybakovo) tělo, protože začíná zapáchat."

Druhý muž se nejprve omlouvá, že napřed musí vyřešit jisté záležitosti s novináři, načež slibuje, že tělo vyzvedne a pohřbí.

Dvaačtyřicetiletý komunální politik Volodymyr Rybak, zastupitel východoukrajinského města Horlivka, jež minulé pondělí ovládli proruští vzbouřenci, se 17. dubna pokusil na obsazené budově místní správy vyvěsit ukrajinskou vlajku. To se mu nepodařilo - separatisté jej obklopili a ve vstupu do budovy mu zabránili. Celý incident zachytily kamery.

Rybakův kolega Jurij Žuk tvrdí, že na cestě od radnice zastavilo vedle Rybaka auto, z něhož vyskočili čtyři maskovaní muži, kteří se politika chopili. Podle Žuka museli být ozbrojení. "Volodymyr byl sportovec a bývalý policista. Věděl, jak se bránit," citoval Žuka server Guardian.co.uk.

VÍCE O RYBAKOVĚ SMRTI ZDE:

O dva dny později, 19. dubna, bylo Rybakovo tělo objeveno v řece poblíž Slavjansku, 65 kilometrů od města Horlivka. Vyšetřovatel ukrajinského ministerstva vnitra konstatoval, že mrtvola nese jasné známky tělesného týrání.

"Teroristé, kteří si vzali za rukojmí fakticky celý doněcký region, překročili veškeré hranice," komentoval Rybakovu smrt v úterý úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. "Mučí a vraždí ukrajinské vlastence. Drze se postavili nejen naší zemi, ale celému světovému společenství, když se demonstrativně vysmívají dohodám přijatým na ministerské konferenci v Ženevě. Těchto zločinů se dopouštějí za plné podpory Ruska," konstatoval podle ČTK Turčynov.

Východoukrajinské město Horlivka

Východoukrajinské město Horlivka

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.