Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl být vystaven tam, odkud pochází.
„Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět,“ řekl Herrera. „Věnujeme hodně pozornosti artefaktům historickým a uměleckým, ale někdy opomíjíme kousky přírodovědné. A tento přístup bych chtěl změnit,“ dodal maltský ministr.
Tajný agent z Cambridge. Princ William pracoval tři týdny u bezpečnostních služeb |
Britská královská rodiny o daru informovala podle agentury Reuters v sobotu. Podle ní sedmiletý syn prince Williama dostal zub od sira Atenborougha během soukromé projekce přírodovědcova nejnovějšího dokumentu A Life On Our Planet (Život na naší planetě).
Podle deníku Times of Malta spadá fosilie pod definici kulturního dědictví jako „movitý či nemovitý předmět geologické důležitosti“.
Darovaný zub patřil obřímu prehistorickému žralokovi megalodonovi, který podle výpočtu vědců měřil až 16 metrů a z něhož se do dnešní doby dochovaly pouze zuby či obratle.