Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Připomínal Bushe, kritizují Obamův projev zahraniční servery

Svět

  10:23
WASHINGTON - Projev plný bojové terminologie a Boha. Tak hodnotí řeč amerického prezidenta k ropné katastrofě zahraniční servery. Spolu s absencí konkrétního řešení prý šéf Bílého domu připomínal svého předchůdce George Bushe.

Barack Obama v Oválné pracovně foto: Reuters

Prezident volbou Oválné pracovny pro svůj projev podtrhl vážnost situace. Američtí prezidenti odtud obvykle mluví o válečných konfliktech.  Obama katastrofu přirovnal k teroristickým útokům z 11. září 2001. Únik ropy označil za útok "na naše pobřeží a naše občany". Snahu napravit jej i jeho následky pak označil za bitvu. Mluvil také o mobilizaci a obklíčení. A přiblížil podrobnosti svého "bojového plánu", jak v ní zvítězit.

Čtěte více

Šéf Bílého domu je kvůli úniku ropy pod tlakem. Podle některých odhadů by pro něj ropná katastrofa mohla mít horší důsledky než hurikán Katrína pro jeho předchůdce. Obama tedy bojuje nejen s ropou, ale snaží se vyvrátit narůstající pocit, že jeho reakce na ekologickou katastrofu byla pomalá a neefektivní.

Unikající ropa, snímek z 29. 5. 2010

"Řeč v oválné pracovně byla pokusem ukázat, kdo je tady šéf a kdo má vše pod kontrolou", píše online magazín The Washington Post - Slate. Namísto konkrétní strategie, jak únik zastavit, jsme se dočkali jen náčrtu vágních kroků, například zvýšení daně za benzín", píše magazín a dodává, že "Obamova řeč byla jako power-pointová prezentace s chybějícími slidy na konci".

Únik ropy zastaví Bůh
Pro Ameriku je typické, že se v případě národní pohotovosti odvolává na na náboženskou víru. Barack Obama, který mluví o Bohu jen zřídka, ale během včerejšího projevu víru zmínil hned několikrát.

Obří ropná skvrna v Mexickém zálivu

"Požehnáním není to, když Bůh odstraní všechny překážky a nebezpečí. Požehnáním je to, že je stále s námi", řekl Obama.

"Dnes se modlíme za odvahu. Modlíme se za obyvatele jihovýchodního pobřeží. A modlíme se za to, abychom prošli skrze bouři k zářivějšímu dni", dodal v další pasáži.

Obama zmínil také často připomínaný cíl - snížení americké závislosti na fosilních palivech. Podle něj přechod k čistým energiím nebude jednoduchý ani levný, je ale v silách i zájmu Spojených států jej provést.

Podle analytiků byl projev sice plný vzletných ideálů, ale lidé to nemusí nutně pozitivně přijmout. Většina Američanů totiž ztrácí trpělivost a jednoduše chce vědět, kdy bude únik ropy zastaven, komentuje Barackův proslov britský server BBC.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!