13. června 2007 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pro olympiádu v Číně je zneužívána dětská práce

Protesty. Čína se bouří proti otrocké práci dětí na výrobě olympijských suvenýrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty. Čína se bouří proti otrocké práci dětí na výrobě olympijských suvenýrů. | foto: AFP

KUANG-TUNG/LONDÝN Do zahájení Olympijských her v Pekingu v létě 2008 zbývá ještě více než rok, avšak organizátoři her již nyní čelí prvnímu možnému skandálu. Podle zprávy sdružení světových odborových a pracovních organizací PlayFair 2008 vydané v neděli totiž někteří z výrobců oficiálních suvenýrů zneužívají dětskou práci.

Spolupracovníkům PlayFair se podařilo získat práci ve čtyřech továrnách na jihu Číny, které se řadí mezi oficiální dodavatele pekingské olympiády. Podle jejich svědectví v továrnách na výrobu suvenýrů, jako jsou čepice, batůžky nebo papírové kelímky, pracují děti již od dvanácti let. Mezi běžnými praktikami těchto firem jsou pak údajně i vynucované přesčasy, které vyúsťují v až dvanáctihodinovou denní pracovní dobu. Práce přesčas prý není proplácena a pracovní podmínky dětí i ostatních dělníků jsou často zdraví nebezpečné.

Dětská práce trápí celou Asii Zneužívání dětské práce netrápí jen organizátory pekingských her. Podle statistik Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF je v současnosti využíváno k práci 218 milionů dětí ve věku 5-17 let. Více než polovina z celkového počtu těchto dětí, přibližně 126 milionů dětí, pak podle všeho pracuje ve velmi náročném prostředí a zdraví škodlivých podmínkách, kterým je vystavena v různých dolech, chemických výrobách nebo při při práci s nebezpečnými stroji.

Odhalit ilegální dětskou pracovní sílu přitom není vůbec jednoduché. Děti totiž většinou pracují jako otroci v domácnostech, za zdmi veřejnosti nepřístupných továren nebo na stěží dostupných plantážích. Podle odhadů UNICEF je obchodováno s 1,2 milionu dětí, zatímco v otroctví jich slouží až 5,7 milionu. K prostituci a v pornografickém průmyslu je zneužíváno 1,8 milionu dětí a v ozbrojených konfliktech bojuje 300 tisíc nezletilých válečníků. V ostatních nezákonných aktivitách se dále uplatní kolem 600 tisíc dětí.

Největší podíl dětské práce - přes 70 procent veškeré odhadované práce dětí - je zaznamenáván v oblasti zemědělství. Využívání dětské práce v rámci předolympijských příprav v Číně není velkým překvapením. V asijskopacifickém regionu se totiž vyskytuje 127,3 milionu dětských dělníků ve věku 5-14 let. Dalším regionem postiženým dětskou prací je subsaharská Afrika, kde pracuje každé třetí dítě a jejich počet tak dosahuje 48 milionů. V Latinské Americe a Karibiku se využívá 17,4 milionu dětských dělníků. Ti se však vyskytují i v průmyslových a rozvojových zemích, kde se jejich počet odhaduje na 2.5 milionu.

Najdete na Lidovky.cz