Přestože Pákistán v roce 2007 přijal zákon o zákazu transplantací orgánů za peníze, pro padesátiletého Mohameda a ostatní zoufalé dlužníky není problém si podobný zákrok zařídit ilegální cestou. Mohamed již absolvoval předoperační testy a za svoji ledvinu očekává od 1 100 do 1 600 dolarů.
Mohameda Iqbala zákrok teprve čeká, ale v této oblasti není těžké najít další muže s dlouhou jizvou táhnoucí se od zad přes bok až k břichu. Jedním z nich je i drobný rolník Rab Nawas, který zákrok podstoupil již před rokem. Půjčil si totiž peníze na svatební hostinu a zaplacení lékařské péče pro svoji nemocnou manželku a šest dětí.
"Jsem bezmocný. Měl jsem snad prodat svoje děti? Měl jsem jít a prodat je? Radši jsem se vzdal své ledviny. Ty peníze jsem musel vrátit," vysvětluje Nawas, který kvůli zákroku už nezvládá pracovat jako dříve.
Pákistán - světový bazar s orgány
Pákistán patří mezi vedoucí země v ilegálním obchodu s lidskými orgány. Tuto nelichotivou charakteristiku se tamní vláda snažila jeho zákazem v roce 2007 změnit. Zákon je však velice často obcházen.
Specializované ledvinové zdravotnické středisko ve městě Rawalpindi, ve kterém byla Nawasovi ledvina odoperována, tvrdí, že zákon o transplantacích dodržuje. Skutečnost však mluví o opaku. Dokumentace k Nawasovu zákroku neexistuje a klinika obchodování s lidskými orgány striktně odmítá.
Vzhledem k nestabilní vnitropolitické sitaci a pokračujícím bojům s radikálním hnutím Taliban na severu země, se v blízké době nedají očekávat výrazné pokroky potlačování černého trhu s lidskými orgány. Pro mnoho chudých rolníků, jimž nepatří ani půda, kterou obhospodařují, je prodej vlastních orgánů často jediným způsobem, jak se vyrovnat s tíživou finanční situací.