Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zvítězí Progresivní Slovensko, tvrdí průzkum. Ne, Ficův Směr, říká nejnovější

Billboard slovenského hnutí Progresivní Slovensko v Bratislavě (19. července 2023) foto: Profimedia.cz

Proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se před sobotními slovenskými volbami poprvé těsně dostalo do čela žebříčku popularity stran, ukazují výsledky volebního modelu agentury NMS Market Research pro list Sme. Naopak podle průzkumu agentury Focus pro televizi Markíza, který se objevil v úterý večer, nadále zůstává na prvním místě strana Směr-SD Roberta Fica.
  17:13aktualizováno  19:40

Podle průzkumu agentury Focus nadále vede před sobotními volbami žebříček popularity strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica s podporou 18 procent před Progresivním Slovenskem, jehož preference dosáhly 16,6 procenta. Naopak průzkum NMS Market Research ukazuje, že podpora nyní neparlamentního PS, krweé mimo jiné prosazuje zavedení institutu partnerství pro všechny páry, dosáhla 19,7 procenta, zatímco Směr-SD jen 19,4 procenta.

Do sněmovny by se podle Sme, pro který vznikl průzkum NMS Market Research, dostalo devět stran či koalic, podpora hned několika z nich se ovšem pohybuje blízko volebního prahu.

Sme napsalo, že pokud by platila dosavadní vyjádření politiků ohledně vyloučení vzájemné spolupráce, pouze PS by bylo schopné vytvořit vládní koalici. Ta by ovšem musela být složena z pěti stran.

Ve volebním modelu s odstupem na třetím místě s podporou 10,5 procenta skončila strana Hlas-SD bývalého ministerského předsedy Petera Pellegriniho, který v minulosti dlouhá léta působil ve Směru-SD.

Téměř dvouciferné preference dosáhla koalice kolem nyní nejsilnějšího parlamentního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti expremiéra Igora Matoviče, který dlouhodobě vystupuje proti Směru-SD a v probíhající kampani také proti liberálním návrhům PS. Popularita této koalice nyní stoupla.

S podporou 8,5 procenta na pátém místě skončilo pravicově populistické hnutí Republika, do něhož v minulosti přestoupili představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Republika rovněž odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a chtěla by referendum o vystoupení Slovenska z NATO.

Další čtyři strany, a to liberální Svoboda a Solidarita, neparlamentní nacionalistická Slovenská národní strana, neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí a hnutí Jsme rodina předsedy sněmovny Borise Kollára mají podporu od 5,2 do 5,7 procenta respondentů. Samostatně kandidující strany musejí dostat ve volbách alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve slovenské sněmovně.

NMS Market Research sbíral data do volebního modelu od 21. do 24. září a průzkumu se zúčastnilo 1 411 respondentů. Výsledky sondáží od jiných agentur budou zveřejněné ve středu, kdy na Slovensku volební kampaň skončí.

Autoři: ,