21. dubna 2019 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prokuratura v Súdánu vyšetřuje svrženého exprezidenta Bašíra kvůli podvodům

Súdánský prezident Umar Bašír | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Súdánský prezident Umar Bašír | foto: Reuters

Chartúm Súdánský prokurátor v sobotu začal vyšetřovat svrženého prezidenta Umara Bašíra kvůli podezření z finančních deliktů. S odvoláním na súdánské soudní zdroje to oznámila agentura Reuters. Bašír byl svržen 11. dubna po několikaměsíčních bouřlivých demonstracích; nyní je ve vězení a zemi vede přechodná vojenská rada.

Bývalý prezident je podezřelý z praní špinavých peněz a z držení nelegálně nabytých peněz. Vojenská rozvědka při prohlídce jeho domu našla kufry s více než 350 000 dolarů (osmi miliony korun) a šesti miliony eur (154 miliony korun).

„Prokurátor nařídil zatknout bývalého prezidenta, rychle ho vyslechnout a připravit proces. Zástupci prokuratury ho vyslechnou ve věznici Kobar,“ sdělil zdroj Reuters.

O Bašírovo vydání usiluje také Mezinárodní trestní soud (ICC), který ho chce stíhat za válečné zločiny spáchané v západosúdánském Dárfúru.

Jako prezident Bašír často připomínal své skromné začátky dítěte z chudé rodiny zemědělců.

Vůdci protestů požadovali nejen sesazení dlouholetého prezidenta, ale celé administrativy, protože korupce a protežování příznivců se podle nich týká celé vlády.

V sobotu súdánská policie podle zdrojů agentury Reuters zadržela několik vysoce postavených členů bývalé vládní strany Národní kongres. Za mřížemi skončil mimo jiné její dosavadní předseda, někdejší viceprezident či bývalý předseda parlamentu. Několik vysoce postavených politiků Národního kongresu je také v domácím vězení.

Vojenská rada rovněž oznámila, že v souladu s požadavky demonstrantů provede restrukturalizaci tajné služby a do výslužby pošle osm vysoce postavených důstojníků.

Už ve středu vojenská rada nařídila centrální bance prověřit přesuny peněz provedené od 1. dubna a zadržet „podezřelé“ fondy. Až do dalšího nařízení platí zákaz převodu vlastnictví akcií.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!