Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propustí bývalou prezidentku bosenských Srbů Plavšičovou

Svět

  13:42
HAAG - Bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské (RS) Biljana Plavšičová bude propuštěna ze švédského vězení, kde si odpykává jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti v Bosně a Hercegovině. Oznámil to dnes Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Bývalá prezidentka bosenských Srbů Biljana Plavšičová foto: AFP

Plavšičová je nejvýše postaveným politickým představitelem z prostoru bývalé Jugoslávie, kterého ICTY dosud odsoudil. Devětasedmdesátiletá bývalá prezidentka RS se podílela na pronásledování bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992-1995, která si vyžádala na sto tisíc obětí.

Sama se vydala ICTY v roce 2001 a do Švédska byla k výkonu trestu převezena na vlastní žádost po odsouzení v Haagu v roce 2003. Trest si odpykává v ženské věznici Hinseberg severně od města Örebro. Již dříve žádala o milost, stejně jako bosenští Srbové, kteří argumentovali jejím údajně špatným zdravím a vysokým věkem.

Dobré chování a přesvědčení o nápravě

"Plavšičová bude předběžně propuštěna," uvedl ICTY v rozhodnutí, které přijal v pondělí. V odůvodnění verdiktu se podle agentury AFP poukazuje na její dobré chování po dobu věznění a vyjadřuje se v něm přesvědčení o její nápravě.

Podle švédských zákonů mohla být propuštěna po vykonání dvou třetin trestu, tedy od letošního 27. října, ale konečné rozhodnutí náleželo haagskému tribunálu.

Je nejvýše postaveným představitelem z prostoru bývalé Jugoslávie, kterého haagský tribunál zatím odsoudil, protože bývalý prezident Srbska a později srbsko-černohorské Jugoslávie Slobodan Miloševič zemřel v cele během procesu a předchůdce Plavšičové v čele RS Radovana Karadžiče soud teprve čeká.

Bývalému veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi a exprezidentovi samozvané Republiky srbská Krajina (v Chorvatsku) Goranu Hadžičovi se stále daří ICTY unikat.

Další podrobnosti čtěte na tématické stránce rubriky svět ve středečním listu

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat