3. ledna 2010 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propusťte bin Ládinovu dceru ze zajetí, žádají Teherán Saúdové

Usáma bin Ládin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin | foto: Reprofoto

RIJÁD Írán zadržuje údajně několik bin Ládinových příbuzných v domácím vězení. Saudská Arábie nyní vyzvala Teherán, aby propustil bin Ládinovu sedmnáctiletou dceru Imán. Podle saúdskoarabského ministra zahraničí Fajsala ibn Abdala Azíze Saúda nyní jeho vláda s Íránci o propuštění dcery hledaného teroristy vyjednává.

Imán se nedávno podařilo uprchnout a dostat na saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu. Podle arabského listu Aš-Šark al-Avsat je v Íránu od roku 2001, kdy byla zahájena invaze do Afghánistánu, šest bin Ládinových dětí.

Tehdy se snažily prchnout z Afghánistánu a na území Íránu je zadržely hlídky. Celou skupinu příbuzných pak umístily do hlídaného místa nedaleko Teheránu. S okolním světem byli ve styku jen minimálně. Teherán totiž tvrdil, že na jeho území se nikdo z bin Ládinových příbuzných nevyskytuje.

Devět let v zajetí
V hlídaném objektu žije více lidí a starším dětem bylo dovoleno založit vlastní rodiny. Klan bin Ládinů v Íránu se tak stačil rozrůst na 17 členů.

Imán bin Ládinové, které se podařilo uprchnout do Teheránu, už údajně saúdskoarabské velvyslanectví vystavilo pas. Podle šéfa íránské diplomacie Manúčehra Mottakího by v takovém případě nemělo jejímu odjezdu nic bránit. O její přítomnosti v Teheránu prý dozvěděl minulý týden, ale podle svých slov netuší, jak se tam dostala.

Saúdskoarabský princ Fajsal řekl, že Rijád považuje kauzu za humanitární případ a v tom smyslu také s Teheránem vyjednává.

Humanitární případ 
Vztahy mezi Íránem a Saúdskou Arábií jsou poznamenány rivalitou, protože obě země usilují o vůdčí postavení v muslimském světě, ale v Íránu je hlavním náboženstvím šíitský islám, v Saúdské Arábii sunnitský.

Bin Ládin pochází ze Saúdské Arábie. Narodil se v rodině bohatého podnikatele jemenského původu. Kvůli kritice vlády byl ze země roku 1991 vypovězen a přišel také o saúdskoarabské občanství. Jeho syn Umar řekl listu Aš-Šark al-Avsat, že bin Ládinovi příbuzní zadržovaní v Teheránu nemají s teroristickou činností připisovanou otci nic společného.

Lidovky.cz, ČTK

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz