1. května 2014 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propusťte rukojmí, vzkázal Lavrov proruským separatistům na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

SANTIAGO DE CHILE Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který je nyní na návštěvě Jižní Ameriky, by zprostředkovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě mohla pomoci k zažehnání ukrajinské krize. Již dříve také vyzval k propuštění evropských vojenských pozorovatelů zadržovaných ve východoukrajinském Slavjansku.

"Rusko se domnívá, že dialog mezi kyjevskými úřady a jejich oponenty na jihovýchodě země by mohl probíhat pod záštitou OBSE," řekl Lavrov během tiskové konference v peruánské Limě. "Doufáme, že naši západní kolegové nebudou Ukrajincům bránit, aby se dohodli, jak budou dál žít," dodal.

Proruští separatisté opět jednají o výměně inspektorů OBSE

Proruští separatisté ve východoukrajinském Slavjansku dnes s Kyjevem opět pokračují ve vyjednávání o výměně zadržovaných inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Agentuře Interfax to řekl jeden z vůdců povstalců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov.

"Doufáme, že je vyměníme za naše sympatizanty, které Kyjev zadržuje," řekl Ponomarjov.

"Zástupci OBSE jsou nadále ve Slavjansku. Samozřejmě chtějí jít domů, my o tom už jednáme s kyjevskými představiteli," vysvětlil. Dodal také, že zadržovaní příslušníci mise OBSE mají komfortní podmínky a že s nimi separatisté udržují přátelské vztahy. Již dříve Ponomarjov označil tým OBSE za "válečné zajatce".

Zdroj: ČTK

V Santiagu de Chile předtím šéf ruské diplomacie vyzval k osvobození evropských vojenských komisařů zadržovaných ve Slavjansku. Dodal ale, že za tamní "síly domobrany" nemůže Rusko rozhodovat. Evropští pozorovatelé byli podle jeho názoru ve Slavjansku "nastrčeni".

Skupinu vojenských kontrolorů, mezi nimiž je i vyšší důstojník české armády, zadrželi proruští radikálové minulý týden v pátek. Pro jejich propuštění si kladou řadu podmínek, mimo jiné i zrušení sankcí, které proti vůdcům separatistů tento týden vyhlásila Evropská unie.

Podle Lavrova jsou "stoupenci federalizace" na východě Ukrajiny pod stálým tlakem Kyjeva, který jim vyhrožuje ozbrojeným násilím. Monitorovací misi, která na Ukrajině působí pod hlavičkou OBSE, pozvala do země ukrajinská strana, připomněl ruský ministr.

Podle Lavrova si ukrajinská strana byla dobře vědoma, jaká je situace ve Slavjansku ovládaném ozbrojenci nepřátelskými Kyjevu. "Proč je vezli právě tam, není jasné," poznamenal na tiskové konferenci Lavrov. Před cestou měl prý Kyjev alespoň uvědomit proruské radikály. I v méně dramatických situacích podle ruského ministra nemívají pozorovatelé OBSE přístup do problematických regionů.

"Rusko nespěchá s hloupostmi"

"Vyzýváme k osvobození evropských důstojníků, které podle mého názoru prostě nastrčili," řekl Lavrov. "Nesluší se brát si příklad z kyjevských úřadů, které z politických důvodů zadržují veřejné činitele a nehledě na závazky přijaté v Ženevě je odmítají propustit z věznic," konstatoval s odkazem na výsledky nedávné ministerské schůzky v Ženevě, která mimo jiné vyzvala k amnestii pro zadržované osoby.

Lavrov na tiskové konferenci popřel, že by Moskva měla v úmyslu bezprostředně reagovat na novou vlnu sankcí, které proti Rusku tento týden vyhlásily Spojené státy a Evropská unie. Rusko podle něj nespěchá "s hloupostmi" a na "absolutně nesmyslné" sankce bezprostředně reagovat nebude.

"Nechceme se hrnout do hloupostí. Chceme našim partnerům dát čas, aby vychladli," poznamenal ruský ministr. Pokud ale Západ sankce rozšíří na celá hospodářská odvětví, Moskva mlčet nebude. "Svůj postoj pak přehodnotíme," sdělil novinářům Lavrov.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!