11. října 2013 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propusťte Tymošenkovou, nebo se nedohodneme, vzkázala EU Ukrajině

Rozdělená Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozdělená Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO. | foto: Reuters

KYJEV Evropská unie v pátek prostřednictvím komisaře Štefana Füleho varovala ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, že by měl propustit vězněnou vůdkyni opozice Juliji Tymošenkovou, pokud chce dosáhnout dohody o přidružení a volném obchodu s EU. Uvedla to agentura Reuters. Janukovyč v pátek přislíbil, že Kyjev "už brzy" problém s Tymošenkovou vyřeší.

Tymošenková si už dva roky odpykává sedmiletý trest za údajné zneužití pravomocí v době, kdy byla předsedkyní vlády. EU se ale obává, že soudní proces měl odstranit Janukovyčovu hlavní rivalku ze scény.

VÍCE ZDE:

Eurokomisař Füle při debatě u kulatého stolu s ukrajinskými zákonodárci vybídl Kyjev, aby podniknul "jasný krok" k vyřešení problému Tymošenkové a ukázal pokrok v reformách, aby dohoda mohla být uzavřena.

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou se má podepisovat koncem listopadu na summitu s "východními partnery" ve Vilniusu. Janukovyčova vláda už zavázala sama sebe k podpisu dokumentu, který je vnímán jako krok na cestě do EU, a to k velké zlosti východního souseda, Ruska.

Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici

Julija Tymošenková na videu, které natočila v nemocnici

Tymošenková je nejbolestnější problém

Janukovyč ale až dosud nedal žádnou jednoznačnou odpověď západním vůdcům a unijním vyslancům požadujícím omilostnění Tymošenkové, a tak Füle varoval, že by bylo "velkou chybou" si myslet, že by kvůli ruskému nátlaku mohly v unii převážit emoce při rozhodování o dohodě s Ukrajinou.

"Zatím zůstává ještě nejbolestnější problém, problém s Tymošenkovou," připustil Janukovyč podle agentury Interfax. "Hledáme cesty (k řešení) a doufám, že v nejbližší době definitivně určíme, jakým způsobem tento problém vyřešíme," řekl Fülemu.

Také německý ministr zahraničí Guido Westerwelle při čtvrteční schůzce s Janukovyčem zopakoval nabídku Berlína, že je ochoten přijmout Tymošenkovou na léčení. Ale nedočkal se jasného vyjádření od ukrajinského prezidenta, zda Tymošenkovou omilostní.

Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak v pátek ve stejné debatě vybídl poslance z vládního i opozičního tábora k přijetí nového zákona, který by umožnil odsouzené expremiérce odjet na léčení do ciziny.

Lidovky.cz, ČTK