30. ledna 2011 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protestují i Egypťané v zahraničí, je to jako pád Berlínské zdi, říkají

Demonstranté v Libanonu podpořili protesty v Egyptě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranté v Libanonu podpořili protesty v Egyptě. | foto: Reuters

Tisíce Egypťanů v zahraničí vyšly do ulic, aby podpořily probíhající protivládní protesty ve své domovině.

Před egyptskou ambasádou v Londýně se shromažďovali lidé s nápisy vyzývající prezidenta Mubaraka k demisi už v sobotu. 'Od Nilu až po moře, Egypt bude brzy svobodný!", hlásal napříkad jeden z transparentů.


Slogany proti egyptskému režimu v arabštině, francouzštině a angličtině byly slyšet v Ženevě.

"Jsme svědky velké změny. Egypťané a obyvatelé Blízkého východu jednotně volají po svobodě. Je to jako pád Berlínské zdi", řekl CNN Ahmed Chalifa, jenž pomáhal organizovat demonstraci v Torontu.

Demonstrace proti Mubarakovi se také konaly napříč Spojenými státy, Kanadou a Austrálií. V Libanonu lidé provolávali protivládní hesla a vyjadřovali podporu protestům v Egyptě.

jvJana Vrubelová

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.