Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie v plamenech. V Bordeaux zapálili radnici, desítky zraněných policistů

Svět

  7:44aktualizováno  12:40
Při protestech proti francouzské důchodové reformě zatkla policie ve čtvrtek a v noci na pátek 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů. Napsal to server deníku Le Monde, podle něhož v západofrancouzském Bordeaux hořela část radnice, kde měl být v úterý uvítán britský král Karel III. Ten už svou cestu odložil. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti za nepřijatelné.

Dalších demonstrací proti reformě, která mimo jiné zvyšuje věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, se po podle policie v celé Francii zúčastnilo 1,08 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu.

Na řadě míst se protesty vyhrotily a musela zasahovat policie. Darmanin, který se k protestům vyjádřil na kanálu CNews, potvrdil, že jenom z Paříže bylo z meziodborových demonstrací hlášeno „903 požárů pouličního mobiliáře nebo popelnic“. Požáry a chaos po sobě podle Le Figaro zanechaly protesty v ulicích Paříže, Rennes, Bordeaux, Lorientu či Lyonu.

V Bordeaux krátce hořela část radnice, v Nantes zase demonstranti vnikli do budovy správního soudu, vyplenili recepci a rozbili okna a dveře. Poškozeno bylo také několik obchodů. V Lorientu na severozápadě 68milionové země se terčem útoků části demonstrantů stala městská policejní stanice, jinde zase na policisty létaly dlažební kostky nebo zápalné lahve.

Francouzské odbory pořádali ve čtvrtek první masové demonstrace od chvíle, kdy prezident Emmanuel Macron pobouřil veřejnost tím, že v parlamentu bez hlasování prosadil vyšší věk odchodu do důchodu. (23. března 2023)

Podle ministra vnitra Géralda Darmanina si čtvrteční protesty, za něž kritizoval extrémní levici, vyžádaly výrazně větší škody než předešlé demonstrace.

Darmanin slíbil, že Francie je připravena přivítat krále Karla III. na státní návštěvě navzdory protestům. „Jsme připraveni ho přivítat za skvělých podmínek,“ řekl Darmanin. Zdroj z Buckinghamského paláce tento týden uvedl, že protesty by mohly ovlivnit logistiku první zahraniční návštěvy panovníka.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze.

Autoři: ,