21. ledna 2018 13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty proti plesu krajně pravicové strany FPÖ. Pořadatelé zpřísňují bezpečnostní opatření

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache má mnohem vyšší ambice než působit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache má mnohem vyšší ambice než působit... | foto: Reuters

VÍDEŇ Kvůli připravovaným velkým protestům proti plesu protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ve Vídni je v pohotovosti nejen rakouská policie, ale i sami pořadatelé. Vedení policie tento týden oznámilo, že v době konání plesu v pátek 26. ledna bude ve městě nasazeno 3000 policistů. Hlavní pořadatel akce agentuře APA zase sdělil, že kvůli bezpečnosti hostů se v paláci Hofburg instalují bezpečnostní rámy a desítky kamer s vysokým rozlišením a softwarem umožňujícím rozeznávání tváří.

Tradiční Ples akademiků, kterého se zúčastní řada předních politiků FPÖ včetně vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, pořádá krajně pravicová strana od roku 2013. Jeho předchůdcem byl v letech 1952 až 2012 ples Vídeňského korporačního kruhu (WKR) organizovaný nacionalisticky orientovanými buršáckými spolky. Demonstrace se konají pravidelně od roku 2008 a letos by podle policie mohly být zvláště intenzivní.

Řadu demonstrantů přivede do ulic fakt, že FPÖ je nyní součástí rakouské koaliční vlády a do protestů se údajně zapojí i četné skupiny levicových aktivistů ze sousedních zemí včetně Česka a Slovenska, varoval vídeňský policejní prezident Gerhard Pürstl.

„Vycházím z toho, že policie má vše pod kontrolou. Proti demonstraci samotné nic nemám, ale nechceme žádné násilí,“ řekl APA organizátor plesu Udo Guggenbichler. Ten prý má informace, že se na akci pokusí proniknout členové satirické skupiny Burschenschaft Hysteria, kteří se ji pokusí narušit.

Na ples se chystá kolem 2500 hostů, počet demonstrantů zatím policie neumí odhadnout. Určitě jich prý bude nejméně několik tisíc. Loni v době plesu do ulic vyšly asi tři tisícovky lidí, demonstrace se obešla bez násilností. V roce 2014 naopak centrum Vídně během protestů vypadalo jako bojiště - zničeno bylo jedenáct policejních aut a bezpočet výloh, škody tehdy činily 500.000 eur (14 milionů korun). Zraněno bylo několik lidí.

ČTK
  • 3Diskuse