30. června 2018 22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proti rozdělování rodin imigrantů protestují v USA statisíce lidí

Kromě toho ve Washingtonu bylo na dnešek naplánováno více než 700 protestních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě toho ve Washingtonu bylo na dnešek naplánováno více než 700 protestních... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Do sobotních protestů proti rozdělování rodin imigrantů, kteří nelegálně vstupují do Spojených států, se v amerických městech zapojily statisíce lidí. Celkově bylo na sobotu naplánováno více než 700 protestních pochodů po celé zemi. Spojené státy od května zpřísnily postup vůči imigrantům, kteří nelegálně vstoupí do USA. Zatímco dopadení dospělí migranti putovali do vazby, děti jim byly odebrány a umístěny do detenčních center.

Sporná praxe rozdělování rodin vyvolala u americké veřejnosti i politiků pobouření, což amerického prezidenta Donalda Trumpa přinutilo vydat dekret, kterým odebírání dětí zastavil. Kongres se ale dosud neshodl na návrhu zákona, který by problematiku přistěhovalectví zevrubně řešil. 

„Ježíš byl imigrant,“ píše se na ceduli jednoho z demonstrantů.
Davy protestujících s transparenty kráčí k americkému Kongresu.

„Je to znepokojující. Rodiny jsou rozdělovány, děti jsou v klecích,“ uvedla účastnice jedné z demonstrací. Během protestů se objevily transparenty s nápisy jako „Co přijde dál? Koncentrační tábory?“ či „Žádné další děti v klecích“. Nechyběly ani výzvy k odchodu prezidenta Trumpa z funkce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz