Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Proti vlasteneckému zákonu demonstrovalo v Bratislavě 1000 studentů

Svět

  17:02aktualizováno  20:25
BRATISLAVA - Proti zákonu o vlastenectví demonstrovalo v Bratislavě před prezidentským palácem asi 1000 lidí, převážně studentů. Demonstranti vyzývali hlavu státu Ivana Gašparoviče, aby zákon vetoval. Pokud spornou normu podepíše, chtějí organizátoři po Velikonocích pokračovat v protestech na celém Slovensku. Kontroverzní norma, přikazující hrát hymnu ve školách i během zasedání samospráv, by v případě podpisu platila od dubna.

Slovensko (ilustrační foto)

"Hanba SNS!" ozývalo se před prezidentským palácem na adresu strany, která vlastenecký zákon krátce před skončením volebního období prosadila. "Hymna = trest?" a "Diktátem se vlastenectví vzbudit nedá!" hlásaly transparenty, které studenti rozvinuli nejen před prezidentským palácem, ale později i před budovou parlamentu.

"Nesouhlasíme s tím, aby nám stát vnucoval cit, který má být upřímný a svobodný," prohlásil jeden z organizátorů akce, Róbert Mihály z Iniciativy pro transparentní demokracii. "Proto jsme v dopise prezidentovi tvrdili, že zákon o vlastenectví porušuje právo na svobodu názorů.

Před palác přišlo na podporu zákona demonstrovat několik přívrženců nacionalistické Slovenské národní jednoty. Rozvinuli transparent s nápisem "Hymna nám nevadí". Střežila je policie, aby nedošlo k potyčkám se studenty.

"Vlastenci za půl deci"

Asi po hodině pokojného protestu před sídlem prezidenta se studenti přesunuli před budovu parlamentu. Chtěli vyzvat poslance k diskusi, žádní však mezi ně nevyšli. Hanba této vládě, skandovali mladí lidé. Hesly "Vlastenci za půl deci" a "Pryč s opilstvím!" naráželi na údajnou náklonnost k alkoholu jednoho z předkladatelů zákona, poslance za SNS Jána Sloty.

Ten normu připravil spolu s Rafaelem Rafajem; jejich návrh schválili poslanci minulý týden v úterý. Norma zavádí povinné hraní hymny na začátku školního týdne a před každým zasedáním zastupitelstva obvodní, obecní či krajské úrovně. Národní hrdost školáků by měly posílit i státní vlajka, text hymny a preambule ústavy vyvěšené ve třídách.

Studenti na demonstraci zazpívali hymnu, aby dokázali, že ji umí a nepotřebují ji poslouchat před vyučováním. Na závěr cinkali klíči jako jejich rodiče před 20 lety, kteří tak "odzvonili" konec komunismu. Pokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny, chtějí uspořádat referendum nebo po Velikonocích bojkotovat vyučování. Na internetu je podpořilo zatím na 10.000 lidí.

Vynucenou výchovu k vlastenectví kritizovali také zástupci měst a obcí, proti vlastenecké "výzdobě" se postavili i učitelé. Vybavování tříd a zasedaček státními symboly podle nich zvýší provozní náklady škol, někteří dokonce plánovali hraní hymny ignorovat. Ačkoli zákon se sankcemi za jeho nedodržování nepočítá, ministr školství Ján Mikolaj už pohrozil kontrolami školních inspektorů.

Autoři: ,

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....