30. června 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozbitý nos, zničený náklad a střepy v oblečení, popsal řidič kamionu průjezd Calais

Zničený kamion i náklad, stěžuje si řidič kamionu Petr Pilař na průjezd v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zničený kamion i náklad, stěžuje si řidič kamionu Petr Pilař na průjezd v... | foto: FB/Petr Pilař

PRAHA Průjezd francouzským přístavem v Calais skončil pro českého řidiče kamionu zlomeným nosem, zničeným vozidlem a pobytem v nemocnici. Na kamion prý během poledne zaútočily desítky uprchlíků. Rozřezali mu plachty a poničili náklad.

O tom, že se běženci snaží dostat do kamionů, informovala již dříve i BBC.

„Takže hlásím výsledek akce průjezd s kamionem v Calais: jeden zlomený nos - můj a následná hospitalizace v nemocnici, zničené nové dioptrické brýle - taky moje, rozbitá skla na tahači, rozřezaná plachta na kamionu z obou stran včetně střechy, rozkopaná zadní světla,“ popsal ve svém facebookovém příspěvku Petr Pilař situaci v Calais, kudy projížděl minulé úterý.

Právě minulý týden byl v přístavu na severu Francie kritický, a to kvůli stávce pracovníků trajektové přepravy. Stovky migrantů čekajících v Calais na šanci dostat se britské ostrovy se pokusily ukrýt do nákladních vozů, které stály v dlouhých kolonách. 

Průjezd kamionu ve francouském přístavu Calais. Výsledek? Zničené plachty,...
Zničený kamion i náklad, stěžuje si řidič kamionu Petr Pilař na průjezd v...

V zácpě uvízl i fotograf Pilař, který v současnosti pracuje jako řidič kamionu. Když začal pomalu popojíždět, omylem zranil jednoho z přistěhovalců, který se pohyboval v těsné blízkosti auta. S kolegou ale jeli dál. Jenže to rozčílilo skupinu uprchlíků, kteří doprovázeli zraněného muže. 

„Asi si mysleli, že jsem to udělal naschvál a vjela do nich energie. Začali mi rozbíjet kamion a vůbec jim nevadilo, že nevidím dozadu a že to není můj problém, ale jejich,“ řekl serveru Lidovky.cz Pilař. „Jeden z nich měl železnou tyč, kterou mi zničil zámky, aby mohli ostatní dovnitř. Tyčí mi rozbil i okénko vedle řidiče. Chtěli mě vytáhnout ven, aby mě zbili za to, že jsem jim poranil kamaráda,“ popisoval situaci s tím, že měl oblečení plné střepů a rozbité brýle. 

Nakonec mu prý jeden z uprchlíků zlomil nos. „Nevím, čím přesně zaútočil, nic jsem neviděl, ale byla to rána, jak když kopne kůň,“ doplnil.

Průjezd kamionu ve francouském přístavu Calais. Výsledek? Zničené plachty,...
Průjezd kamionu ve francouském přístavu Calais. Výsledek? Zničené plachty,...

Kvůli tomu strávil Pilař půl dne v nemocnici. Ačkoli k incidentu došlo v poledne, ze zdravotnického zařízení se vrátil až v půl jedné ráno dalšího dne. „Do té doby stál kamion bez skel na pumpě za terminálem. Kupodivu se nic neztratilo,“ doplnil Pilař.

Taxíky nechtějí do Calais jezdit

Kromě toho si postěžoval i na pozdní příjezd policie, na níž prý čekal více než tři čtvrtě hodiny. Problém byl i se sehnáním taxi služby. „Taxík přijel až na čtvrtý pokus, předchozí mi po ohlášení adresy ujeli,“ naznačil, že Calais je v současnosti hodně obávaným místem i pro taxikáře. 

A ve výčtu toho, co se mu přihodilo, pokračoval. „Částečně vypuštěné pneu, poničený náklad, střepy od skel ve všech věcech i na sobě, ve vlasech a v botách,“ vylíčil situaci v Calais, kde nyní pobývá asi 3000 uprchlíků, hlavně z Eritreje a Súdánu, kteří se snaží dostat do Británie. Jednoho z nich později našli schovaného v jeho kamionu. „Poznal jsem, že tam jeden vzadu je, něco tam štrachalo. Ale ochranka mi tvrdila, že tam pes nikoho nenašel, že je to v pořádku. Naštvalo mě to, tak jsem otevřel kamion a skutečně ho tam našli,“ zlobil se, že kontroly nejsou dostatečné. 

Provoz tunelu mezi Británií a Francií byl sice po úterním výpadku plně obnoven, zácpy na komunikacích směřujících k tunelu a do přístavu Calais však stále přetrvávají, stejně jako pokusy běženců dostat se do kamiónů.

Podle britského ministerstva vnitra se pohraničníkům letos podařilo zabránit ilegálnímu přechodu hranic už přinejmenším v 19 tisících případech. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o více než dvojnásobný nárůst.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz