Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jednání v Bruselu pokračují, lídři EU diskutují o kompromisní variantě fondu obnovy

Premiér Babiš hovoří s novináři. Stojí přitom na označeném políčku, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Babiš hovoří s novináři. Stojí přitom na označeném políčku, které... | foto: ČTK

Brusel Oddělenými jednáními o sobotním kompromisním návrhu předsedy Evropské rady Charlese Michela pokračuje v Bruselu druhý den summitu Evropské unie. Prezidenti a premiéři členských zemí se pokoušejí překonat rozpory v pohledech na fond pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovým výpadkem a na příští sedmiletý rozpočet bloku.

Ačkoli návrh na omezení výše grantů ve fondu se podle diplomatů setkal s pozitivním ohlasem zemí požadujících celkové snížení jeho objemu, různé státy mají k jednotlivým sporným tématům další požadavky.

Michel dopoledne na společném jednání s představiteli 27 členských států předložil návrh, který v rámci balíku 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun) 50 miliard eur z původních 500 vyhrazených na granty přesunul do kolonky půjček. Ta se tím zvětšila na 300 miliard. Podle neoficiálních vyjádření diplomatů tuto úpravu přivítalo Nizozemsko, které je spolu s Rakouskem, Švédskem, Dánskem a Finskem ve skupině zemí žádajících celkové snížení objemu fondu. Tyto státy se obávají velkého společného zadlužení, neboť Evropská komise si chce celý balík peněz půjčit na finančních trzích; úvěry by podle nich na rozdíl od grantů nezvýšily společný dluh. 

Finská premiérka Sanna Marinová, belgická premiérka Sophie Wilmesová,...
Premiér ČR Andrej Babiš na úvodní části summitu prezidentů a premiérů členských...

Itálie, která spolu se Španělskem jako země nejzasaženější pandemií covidu-19 má být největším příjemcem peněz z fondu, sice podle diplomatů úpravu kritizovala, není však pro ni patrně nepřekonatelnou překážkou.

Michel se poté ve společnosti lídrů Německa a Francie podporujících jeho návrh sešel právě s vůdci fiskálně konzervativních států, kteří však podle diplomatů mají k omezování fondu další požadavky.

Český premiér Andrej Babiš odpoledne téměř dvě hodiny jednal s kolegy z visegrádské skupiny - Polska, Maďarska a Slovenska, s nimiž hovořil mimo jiné o novém klíči rozdělování grantů. Ten vychází vstříc požadavku zemí kritizujících původní kritéria. Zatím však není zcela jasné, zda se V4 shodla na jeho podpoře.

„Já musím říct, že s nimi souhlasím, protože ta částka je vysoká,“ prohlásil v sobotu před novináři český premiér. Problém podle něho ovšem je, že zmíněné země nenavrhly žádnou konkrétní částku, což pokrok při jednání summitu zdržuje.

Maďarský premiér Viktor Orbán naproti tomu podle bruselského webu Politico přišel s vlastním návrhem kapitoly, která v Michelově textu čerpání z fondu podmiňuje dodržováním demokratických principů. Orbán před summitem hrozil tím, že pokud podmínka v návrhu zůstane, bude dohodu o rozpočtu a fondu, která musí být jednomyslná, vetovat. V jeho návrhu zmínka o právním státu zcela chybí. Zvláště zástupci západoevropských zemí však avizovali, že nic podobného nepřipustí.

Po stále probíhajících oddělených jednáních by se lídři měli sejít znovu společně a zhodnotit, zda má Michelův návrh šanci na úspěch. Podle unijních činitelů není vyloučeno, že v takovém případě by summit pokračoval do noci či do neděle až do dosažení dohody. Na tu vedle Michela naléhá především německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země v tomto pololetí EU předsedá. Ve hře však stále zůstává i možnost, že summit dnes skončí neúspěchem a politici se v červenci sejdou ještě jednou.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!