15. října 2017 16:57, aktualizováno  20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rakouské předčasné volby: Vyhráli lidovci. Před Svobodnými a sociálními demokraty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Pravděpodobný budoucí premiér Rakouska, lidovec Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravděpodobný budoucí premiér Rakouska, lidovec Sebastian Kurz. | foto: Reuters

PRAHA/VÍDEŇ V Rakousku v pět hodin zavřely volební místnosti a začalo přepočítávání hlasů. První průzkumy přisoudily vítězství lidovcům (ÖVP) Sebastiana Kurze, kteří dostali 31,7 procent. Druzí skončili s 27,4 procenty Svobodní (FPÖ) Henze-Christiana Stracheho, třetí se umístili sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Sterna s 26,7 procenty. Přesné výsledky budou k dispozici během pondělí.

20:57 Sečteno je 99,6 procent hlasů. Křesťanští demokraté Sebastiana Kurze si mírně polepšili na 31,6. Sociální demokraté zůstávají na 26,9 procentech,  na 26 procentech pak setrvávají i Svobodní. Pro NEOS platí stále 5,1 procent, 4,3 procent pro zelenou kandidátku Petera Pilze.

20:47  „Rakouští voliči jednoznačně podpořili tři tradiční strany, které rakouskou politiku spoluurčují už více než padesát let,“ okomentoval dění v Rakousku předseda ODS Petr Fiala.

20:46 „ÖVP je členem Evropské lidové strany jako my, mám radost o to větší,napsal Marek Ženíšek z TOP09.

20:45 Předseda KSČM Vojtěch Filip přisuzuje výsledky voleb „vítačské“ politice rakouské vlády.  „Rakouští lidovci nejsou německá CDU Angely Merkelové,“ soudí Filip.

20:44 „Doufám, že na našem příštím setkání už bude kancléřem,“ uvedl předseda českých lidovců Bělobrádek, který věří, že zvolením Kurze se vztahy s Českem ještě zlepší.

20:43  „Ukazuje se, že lidé odmítli příliš vstřícnou politiku dosud vládnoucích sociálních demokratů, kterým už nepomohl ani pozdější následný obrat. Pro nás z toho plyne jasné poučení, a to, že nelze podceňovat obavy obyvatel Evropy a házet je za hlavu se slovy, že je to falešné vyvolávání strachu,“ komentoval rakouské volby předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

20:25 Kurz v televizní debatě oznámil, že cílit bude na stabilní většinovou vládu, ale že ve hře je stále i menšinová vláda jeho strany s podporou někoho dalšího. Kurz zároveň řekl, že jednat bude s každou parlamentní stranou, před jednáním ale počká na oficiální výsledky.

20:17 Sečteno je 97,7 procent hlasů. Lidovci se drží v čele s 31,7 procenty, následují je sociální demokraté s 26,9 procenty, třetí zřejmě skončí Svobodní s 26 procenty. Zelení se stále drží jednu desetinu procenta pod čtyřprocentní hranicí. V parlamentu by se zatím měli objevit kandidáti Petera Pilze a liberálního uskupení NEOS.

20:10 Rakouský prezident Van der Bellen řekl, že potvrdí-li se odhady výsledků voleb, pověří sestavením vlády Sebastiana Kurze.

19:30 Sečteno je 86 % hlasů. Lidovci mají prozatím 30,5 procenta, sociální demokraté 26,9 procent, v závěsu jsou Svobodní s 26 procenty. Zelení se pohybují těsně pod 4% hranicí.

19:16  Mírně odlišné odhady přinesla agentura ARGE. Vítězem voleb se i podle ní sice stali lidovci s 31,4 procenta, rozdíl mezi druhým a třetím místem ale není tak výrazný jako u odhadů agentury SORA. Sociální demokraté podle ARGE získali 26,6 procenta a FPÖ 26,5 procenta hlasů. Do parlamentu by se podle odhadu agentury dostali také NEOS, na rozdíl od odhadů SORA by čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do Národní rady nepřekročili ale ani Zelení, ani Kandidátka Petera Pilze. V zákonodárném sboru by tak usedly jen čtyři strany.

Ulrike Lunaceková, předsedkyně Zelených, po oznámení prvních odhadů.

Ulrike Lunaceková, předsedkyně Zelených, po oznámení prvních odhadů.

19:11 Podle některých komentátorů výsledek Svobodných ukazuje, že pravicový populismus není po porážkách ve Francii a Nizozemsku mrtvý. „ Německé volby znovu rozpoutaly debatu o pravicovém populismu a rakouské volby ji jen posílí,“ konstatuje odborník na pravicový extremismus Cas Mudde.

18:54 Kancléř Christian Stern uvedl, že nehodlá po porážce od lidovců odstoupit z pozice lídra sociálních demokratů.

18:47 Sebastian Kurz předstoupil před své příznivce a pronáší vítězný projev.

18:46 Sebastianu Kurzovi už stihl k vítězství pogratulovat i český ministr zahraničí Lubormír Zaorálek s tím, že věří, že výborné vztahy mezi oběma zeměmi budou pokračovat.

18:40 „Tento výsledek nás velmi těší, je to historický úspěch. Nyní je naším motorem Sebastian Kurz. Volební kampaň jsme takto vedli a jsem rád, že jsme došli do vítězného cíle,“ řekl v rakouské ORF zástupce lidovců.

Peter Pilz mluví s novináři po vyhlášení volebních odhadů.

Peter Pilz mluví s novináři po vyhlášení volebních odhadů.

18:38 Podle odhadů se zatím nad čtyřprocentní hranicí zaručující vstup do parlamentu drží liberální NEOS a kandidátka Petera Pilze. Mimo parlament se momentálně nacházejí Zelení s 3,8 procenty.

18:26 Podle rakouské televize ORF lidovci se lidovci drží okolo 31,5 procent, náskok na třetí Svobodné s 25,9 procenty navyšují sociální demokraté kancléře Christiana Sterna, kteří mají 27,1 procenta hlasů.

18:14 Podle propočtů SORA se do parlamentu nedostanou Zelení, kterým sebrala pravděpodobně až polovinu hlasů kandidátka jejich bývalého člena Petera Pilze.

Rakušané v televizi sledují graf s volebními odhady.

Rakušané v televizi sledují graf s volebními odhady.

18:13 Volební účast by měla být vysoká - až 80 procent.

18:10 Podle agentura SORA už sociální demokraté předstihli Svobodné a jsou na druhém průběžném místě za křesťanskými demokraty.

18:00 Obě momentálně vedoucí strany se v kampani shodovaly na přísnější kontrole hranic a urychlenou deportaci ilegálních uprchlíků.

Příznivci FPÖ slaví volební úspěch.
Sebastian Kurz v dobrém rozmaru po zveřejnění volebních odhadů.

17:55 Ze zhruba 8,8 milionu obyvatel Rakouska mohlo v neděli k předčasným volbám dorazit až 6,4 milionu voličů. Kolik procent oprávněných voličů k urnám dorazilo, zatím jasné není.

17:50 Vydrží-li současný stav, sociální demokraté si připíší nejhorší výsledek od pádu Hitlerovi moci v Rakousku.

17:42 Pokud se předpovědi vyplní, Kurz se stane nejmladším politickým lídrem Evropy.

17:35 Nejnovější výsledky hovoří o 30,2 procentech pro lidovce pod vedením Sebastiana Kurze. Na druhém místě zatím drží s 26,8 Svobodní  Henze-Christiana Stracheho. Třetí prozatím zůstávají sociální demokraté kancléře Sterna s 26,3 procenty.

Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache.

Lídr pravicové strany Svobodných Heinz-Christian Strache ve Vídni v doprovodu manželky reaguje na první volební odhady.

17:30 Podle rakouské veřejnoprávní televize ORF je jedna z nejpravděpodobnějších  variant koalice lidovců se Svobodnými, kteří by sestavili většinovou vládu. Tu mohou sestavit i všechny tři velké strany. Možností je i koalice sociálních demokratů se Svobodnými. Opětovné ustavení velké koalice lidovců a sociálních demokratů se nepředpokládá, nicméně tato možnost existuje.

17:27 Lidovci by posílili o deset mandátů, Svobodní o 11. Naopak o tři křesla by si pohoršili sociální demokraté.

17:25 Podle prvních odhadů by měli lidovci získat 57 křesel, Svobodná strana 51, sociální demokraté 49. Po devíti by si rozdělili NEOS a Zelení, 8 mandátů by získala strana Petera Pilze.

17:20 Do parlamentu by se měla dostat i liberálních Nové rakouské liberální fórum, Zelení a strana Petera Pilze, bývalého člena Zelených.

17:13 Lidovci by měli získat okolo 32%. Svobodní mají zaostávat jen o dva procentní body. Na třetím místě zřejmě skončí sociální demokraté se zhruba 25 procenty.

17:11 Podle bleskového průzkumu u volebních místností volby těsně vyhrála Lidová strana těsně před Svobodnými. 

Podle průzkumů, ve kterých vedli ještě těsně před začátkem voleb lidovci, Rakušané pravděpodobně zpečetí osud velké koalice lidovců a sociálních demokratů, která Rakousku vládla od voleb v roce 1990 a také v poválečné éře 45 let. Do dolní rakouské komory se pokusí dostat i Zelení, Nové 

  • 47Diskuse
Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky