Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historické prvenství. Ve Virginii usedne v Parlamentu transgenderová poslankyně

Svět

  14:00
WASHINGTON - Volby v amerických státech New Jersey a Virginie přinesly kromě vítězství demokratů také jedno prvenství. Ve Virginii usedne jako v prvním z místních parlamentů amerických států otevřeně transgenderová osoba, informovala americká média.

Poslankyně a bývalá novinářka Danice Roemová. foto: Wikipedia

Třiatřicetiletá bývalá novinářka Danica Roemová porazila republikána Boba Marshalla, třiasedmdesátiletého konzervativce, který ve virginském parlamentu zasedal 26 let a proslul svými nenávistnými výroky na adresu sexuálních menšin. Sám sebe v minulosti označil za „hlavního virginského homofoba“.

Roemová Marshalla porazila v obvodu, který zahrnuje i předměstí metropole USA Washingtonu. Podle amerických médií v této oblasti v prezidentských volbách, které se konaly přesně před rokem, zvítězila demokratka Hillary Clintonová.

Úspěšná kandidátka na poslankyni parlamentu státu Virginie Roemová otevřeně vystupuje jako transgenderová osoba od roku 2013. Roemová se narodila s chlapeckými pohlavními znaky, v roce 2012 ale zahájila proces změny fyzického pohlaví a před dvěma lety si legálně změnila křestní jméno na Danica. V kampani se věnovala nejen právům menšin, ale především vzdělávání, zaměstnanosti a dopravě.

Už v roce 1992 zvolili transgenderovou osobu do parlamentu státu Massachusetts. Althea Garrisonová ale o své genderové identitě veřejně nemluvila. Donutily ji k tomu až později články v konzervativních médiích. V roce 2012 zvolili otevřeně transgenderovou osobu do parlamentu ve státě New Hampshire. Stacie Laughtonová ale funkci nakonec nepřijala.

Ve Virginii a New Jersey se kromě voleb do místních parlamentů konaly také volby guvernérů. V obou uspěli kandidáti Demokratické strany: ve Virginii Ralph Northam a v New Jersey Phil Murphy. Volbu starosty New Yorku, která se konala v týž den, vyhrál dosavadní demokratický šéf radnice Bill de Blasio.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat