2. května 2017 21:27, aktualizováno  21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První vzájemná schůzka Putina a Trumpa bude v červenci v Hamburku

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Moskva/Washington Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oznámila to ruská tisková agentura TASS s odvoláním na prohlášení Kremlu. Prezidenti hovořili o koordinaci boje s terorismem, o situaci na Korejském poloostrově a o Sýrii.

Oba se vyslovili pro uspořádání první vzájemné schůzky v červenci v Hamburku. Bílý dům označil jednání státníků za „velmi dobré“.

„Vladimir Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku. Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní,“ uvádí se v oficiální zprávě Kremlu.

Putin a Trump hovořili rovněž o významu „koordinace akcí Ruska a USA v boji s terorismem v kontextu syrské krize“, citovala ze zprávy Kremlu agentura TASS. Moskva a Washington budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Podle Bílého domu se státníci shodli, že „všechny strany (syrského konfliktu) musejí udělat vše pro to, aby se násilí zastavilo“. Projednali možnost vytvoření takzvaných bezpečných zón v Sýrii, které by měly napomoci dosažení pevného míru.

Ruský prezident podle TASS svého amerického kolegu vyzval „ke zdrženlivosti a ke snížení úrovně napětí na Korejském poloostrově“. Oba státníci se dohodli na spolupráci s cílem urovnat severokorejský problém „diplomaticky a komplexně“.

Telefonický rozhovor byl první po dubnovém raketovém útoku americké armády na syrskou leteckou základnu, který vyvolal tvrdou kritiku Moskvy. Od lednové inaugurace nového prezidenta USA spolu Trump a Putin telefonicky hovořili už potřetí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz