Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Ptačí chřipka zabila v Asii další čtyři lidi

Svět

  10:22
Další čtyři lidé zemřeli v Asii na nebezpečný virus ptačích chřipky H5N1. Dvě ženy virus zabil v Indonésii a dvě v Číně. Podle indonéského ministerstva zdravotnictví v zemi už zemřelo na virus ptačí chřipky sedm lidí.

Ptačí chřipka dál trápí Asii. foto: AFP

Indonéskými obětmi jsou dvacetiletá žena a šestnáctiletá dívka. První z nich zemřela v Jakartě o víkendu a druhá také v Jakartě minulý týden. "Výsledky jsme obdrželi ráno. Testy byly pozitivní na ptačí chřipku," řekl představitel vlády. Žena i dívka podle něho byly v kontaktu s mrtvými kuřaty.

Čínskými obětmi jsou dvanáctiletá dívka a čtyřiadvacetiletá žena. Devítiletý chlapec, u něhož byl rovněž virus H5N1 odhalen, se z choroby uzdravil a byl z nemocnice propuštěn minulý víkend. Jde o vůbec první případy ptačí chřipky, které byly v Číně zaregistrovány. Dvanáctiletá holčička a devítiletý hoch, její bratr, pocházeli ze středočínské provincie Chu-nan a onemocněli při kontaktu s nakaženou drůbeží.

Čína původně tvrdila, že testy na virus H5N1 u sourozenců, kteří byli léčeni minulý měsíc na zápal plic, byly negativní. Později ale úřady rozhodly znovu jejich případ prověřit a požádaly při tom o pomoc Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

WHO nemohla podezření na úmrtí na H5N1 u dívky prokazatelně potvrdit, protože její tělo bylo mezitím spáleno. Peking nicméně případ registruje jako ptačí chřipku vzhledem k potvrzení choroby u bratra děvčete, který pocházel ze stejného prostředí, a vzhledem k dalším okolnostem kolem dívčina onemocnění.

Čtyřiadvacetiletá žena, která je další obětí ptačí chřipky v Číně, bydlela ve východní provincii An-chuej a pracovala na drůbeží farmě. Také An-chuej už infekci virem H5N1 u drůbeže minulý měsíc ohlásila, nikoli ale ve vesnici, kde zesnulá žena žila. Obyvatelé obce nicméně vypověděli, že i u nich drůbež umírala.

Čínská vláda za uplynulý měsíc odhalila 11 ohnisek nákazy ptačí chřipkou u kuřat a kachen a rozhodla, že se pokusí očkovat veškerou drůbež v zemi, což znamená na 14 miliard kusů.

Virus H5N1 ptačí chřipky zabil od roku 2003 v asijských zemích již více než 60 lidí. Téměř všichni byli v těsném kontaktu s infikovanou drůbeží. Odborníci se obávají světové pandemie, pokud by virus, který se zatím šíří na lidi z ptactva, zmutoval do podoby přenosné z člověka na člověka. Tuto obavu první případy ptačí chřipky v nejlidnatější zemi světa ještě umocňují.

Autor: