21. září 2016 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ptejte se jen na pejska, dávali instrukce blogerce před interview s Junckerem

Rozhovor youtuberky s předsedou Evropské komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhovor youtuberky s předsedou Evropské komise. | foto: Youtube

BRUSEL/PRAHA Francouzská blogerka Laetitia Birbesová si postěžovala, že na ni server YouTube naléhal, aby šéfovi Evropské komise Junckerovi nepokládala „konfrontační“ dotazy.

To interview vzbudilo nakonec mnohem větší pozornost, než se čekalo.

Jedenašedesátiletý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker odpovídal populární blogerce Laetitii Birbesové minulý čtvrtek, ještě před zahájením neformálního summitu Evropské unie v Bratislavě. Tedy i pár hodin poté, co představil plán legislativní práce svého týmu v příštím roce.

Rozhovor sponzoroval internetový server YouTube, stejně jako panevropská stanice Euronews. Potíže se dostavily podle bruselského webu Politico ještě dříve, než rozhovor vůbec začal.

„Zjistila jsem, že ode mě očekávají, že budu pokládat jen samé neškodné dotazy,“ citoval Politico vyjádření rozčarované blogerky. „Celý rozhovor měl být postaven tak, aby byl jenom reklamou ve prospěch pana Junckera,“ dodala Birbesová.

To ji překvapilo i rozladilo. Krátce předtím byla podle svých slov ubezpečena týmem YouTube, že může pokládat jakékoli dotazy. V rozhovoru pro francouzský web Rue 89 Birbesová doplnila, že tým z YouTube jí doporučil ptát se lucemburského politika na takové věci, jako je „otázka štěstí“, na jeho slabost pro zastaralý typ mobilního telefonu či na jeho oblíbeného psa jménem Plato.

Neměla by se prý snažit předsedu pohněvat, „pokud nechce na YouTube brzy skončit“, doporučil jí muž z přípravného týmu před začátkem rozhovoru.

Odkázali ji na Junckerovu mluvčí Natashu Bertaudovou. Birbesová se ale nakonec ptala na to, co považovala za podstatné, třeba na daňový ráj v Junckerově rodném Lucembursku.

Mluvčí společnosti Google, pod kterou YouTube spadá, později vyloučila, že by se její zaměstnanci pokoušeli blogerku od nepříjemných dotazů odradit.

„Laetitia měla některé tvrdší dotazy a před interview chtěla poradit, jak je formulovat,“ představila svou verzi osoba z YouTube blízká přípravě rozhovoru. „Naši kolegové jí doporučili, aby nevolila konfrontační tón.“

Také Bertaudová odmítla, že by došlo k pochybení. „Nevíme dopředu nic bližšího o dotazech, které předseda Komise dostává,“ uvedla.

Najdete na Lidovky.cz