Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Pumový útok v Turecku na svatbě si vyžádal 51 mrtvých. Útočník byl podle Erdogana chlapec

Svět

  7:40aktualizováno  18:17
ANKARA - Počet obětí pumového útoku na svatbu v jižním Turecku stoupl podle místního guvernéra na 51, dalších asi stovka byla zraněna. Akce byla pravděpodobně dílem sebevražedného atentátníka. Prezident Recep Tayyip Erdogan usoudil, že za útokem „pravděpodobně“ stojí radikální uskupení Islámský stát (IS), samotným útočníkem je dle něj chlapec ve věku 12 až 14 let.

Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a mnoho z nich přišlo o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. foto: DHA via APReuters

Nejméně jeden z obřadů provázely projevy odporu vůči tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Přinejmenším při jednom ze smutečních obřadů dav rozlítil a skandoval „Vrah Erdogan“. Na přihlížející policisty pak letělo několik plastových lahví od vody. V Turecku mnozí Erdoganovi zazlívají, že je za násilí v zemi odpovědný a že nedokáže chránit nevinné civilisty.

Podle guvernéra oblasti Aliho Yerlikayi mají atentát na svědomí buď kurdští extremisté nebo bojovníci IS. Sebevražedný atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal pod širým nebem.

„Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok,“ zdůraznil guvernér.

37 těl bylo již pohřbeno

Za hlasitého nářku v neděli pohřbili příbuzní některé oběti. Podle muslimských zvyků se totiž ukládá tělo v rakvi do země hned následující den po smrti.

Pumové útoky na východě Turecka: o život přišlo 14 lidí, dvě stovky zraněných

Podle zpravodajského serveru Habertürk bylo nejprve pohřbeno 37 těl poté, co byla po úřední pitvě předána příbuzným. Identifikováno bylo přes 40 mrtvých, u několika se na zjištění totožnosti ještě čeká.

Mezi rakvemi vesměs pokrytými muslimskými zelenými sukny truchlili pozůstalí i nad tou nejmenší, ve které spočívala patrně nejmladší oběť: pětiletý chlapeček.

Podle deníku Daily Sabah přežili novomanželé atentát jen s lehkými zraněními. Přeživší svědci se svěřili listu se svými zážitky. „Vůbec nevím, co se stalo. Jediné co vím, že sousedka zemřela nade mnou,“ řekla Gülser Ateşová, která byla také zraněna. „Kdyby na mě nespadla, zemřela bych i já. Její tělo mě zachránilo,“ dodala.

„Odsuzuji teror. Byly tu nevinné děti. Nikdo tu neudělal nic špatného,“ řekla také Ateşová.

Podle ženichova bratra Şükrüa Akdogana zavládl po výbuchu ve zvířeném prachu velký zmatek. „Nemohli jsme nic vidět. Nic než kusy těl,“ řekl.

„Svatební slavnost se změnila v místo zármutku,“ řekl šéf kabinetu.
Ženy truchlí po útoku sebevražedného atentátníka na svatbu v tureckém...

Podle tureckého studenta politologie na pařížské Sorbonně Yohanana Benhaima pravděpodobný původce atentátu, Islámský stát, učinil další krok ve vystupňování svých útoků v Turecku. Po politických shromážděních a turistech se intenzivněji zaměřil na ryze soukromou akci, řekl Benhaim francouzskému listu Libération. Incident podle něho ještě více destabilizuje situaci v Turecku, ve kterém jsou bombové útoky v posledním roce velmi časté.

„Ďábelské“ útoky

Útok se uskutečnil ve městě Gaziantep, které leží zhruba 65 kilometrů od syrských hranic. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty. Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a mnoho z nich přišlo o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS.

Prezident Erdogan v prohlášení uvedl, že nedělá „žádný rozdíl“ mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby „pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu“.

„Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: prohrajete!“ zdůraznil prezident.

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období „ďábelských“ útoků. „Svatební slavnost se změnila v místo zármutku,“ řekl šéf kabinetu.

Největších teroristické útoky v Turecku za poslední rok

20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.

10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).

12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.

13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.

19. března 2016 - Při sebevražedném útoku v Istanbulu zemřeli čtyři lidé včetně atentátníka, 20 osob utrpělo zranění.

7. června 2016 - Automobil naložený výbušninou vybuchl ve čtvrti Vezneciler poblíž historického centra Istanbulu a místní univerzity v okamžiku, kdy kolem něj projížděl policejní autobus. zahynulo 12 lidí. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

8. června 2016 - Při atentátu na policejní stanici na jihovýchodě Turecka zahynulo šest lidí a desítky dalších byly zraněny. K útoku se přihlásili separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK).

28. června 2016 - Výbuchy a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si vyžádaly životy 45 lidí a na 240 zraněných. Podle tureckých úřadů stál ze atentátem Islámský stát, tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu.

18. srpna 2016 - Trojice pumových útoků, které otřásly během 24 hodin východem Turecka si vyžádala 14 mrtvých a více než 220 zraněných. Dvě nálože vybuchly u policejních stanic, třetí zasáhla projíždějící vojenské auto.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!