Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin-archeolog našel v Černém moři dvě amfory

Putin si vyzkoušel práci archeologa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin si vyzkoušel práci archeologa | foto: Reuters

MOSKVA Po úspěšném naplnění role judisty, lyžaře, potápěče, karatisty, lovce, šoféra, žokeje, objevitele, pilota a hasiče se ve středu ruským spoluobčanům, zejména těm s volebním právem, představil premiér Vladimir Putin v úloze archeologa. Na Tamanském poloostrově na severu Černého moře se v místě starořeckého sídla Fanagoria ponořil do moře a vyzdvihl odtud dvě amfory staré patnáct století.

Cenný nález objevil premiér dva metry pod hladinou moře. Podle profesorského doprovodu jde o pozůstatky poškozeného nádobí, které antičtí mořeplavci před zakotvením v přístavu vyhazovali z lodi jako nepotřebné harampádí.

ČTĚTE TAKÉ:

Putinova trofej rozšíří již beztak bohaté sbírky, které už Putinovi zkušenější kolegové na místě metropole dávného Bosporského císařství našli.

Putin po vynoření na hladinu oznámil, že vláda zvýší výdaje na archeologický průzkum a na vysokoškolské studium archeologie.

Podle ruských médií jeho výprava na dno kerčského průlivu dobře zapadá do předvolebního scénáře, který Putinův tým sestavil pro parlamentní volby letos v prosinci a prezidentské napřesrok v březnu.

Fanagorii, největší antické sídliště na ruském území, založili někdy v roce 543 před naším letopočtem řečtí kolonisté prchající z Malé Asie před vojsky perského krále. Předmětem zájmu ruských archeologů je Fanagoria od konce 18. století.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!