Sloupy poškodili aktivisté z hnutí Blokáda Krymu a krymští Tataři, rozhořčení tvrdým postupem ruských úřadů proti tatarské menšině na Krymu. Bez proudu je zhruba polovina z více než dvou milionů obyvatel poloostrova, který je odkázán na náhradní zdroje, zejména dieselové generátory. Z Ruska jich bylo dovezeno několik set.
Putina stanovisko „našich partnerů z Kyjeva“ udivuje. „Bez jejich mlčenlivého souhlasu by se taková věc nemohla stát, je to očividné a pochopitelné“, řekl prezident. Ukrajinské úřady hovoří o nezbytnosti návratu Krymu Ukrajině, přitom se ale tamním lidem vysmívají, soudí Putin. „Nu což, je to jejich volba, nic nového ani překvapivého v tom není,“ dodal šéf Kremlu.
Na Krymu zůstává situace kritická. Ruskem dosazený gubernátor Sergej Aksjonov ve středu vyhlásil mimořádné školní prázdniny do konce listopadu. Největší průmyslové provozy na poloostrově se kvůli nedostatku proudu zastavily. Jen v Simferopolu podle agentury TASS stojí 13 podniků a nejezdí trolejbusová doprava.
Rozřezal jsem si břicho, abych unikl mučení, líčí Ukrajinec po roce v ruském vězení |
Mluvčí ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo Zinovij Buc ve středu oznámil, že oprava jednoho ze dvou poškozených sloupů dálkového vedení začala a během dne by mohla být z velké části dokončena. Přístup k poškozeným sloupům v jihoukrajinské Chersonské oblasti dosud blokovali protiruští aktivisté, kteří žádají propuštění ukrajinských politických vězňů internovaných na okupovaném Krymu a v Rusku.