Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin je možná už týdny mrtvý, může mít dvojníka, spekulují agenti MI6

Vystoupil na oslavách Dne vítězství dvojník? Spekuluje se o Putinově smrti. foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin je možná už týdny či měsíce po smrti a na veřejnosti za něj může vystupovat dvojník. Podle médií o tom spekulují zdroje z britské tajné služby MI6, podle kterých by Rusové Putinovu smrt asi delší dobu tajili. Je to další z řady mediálních spekulací, z nichž jiné tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou.
  14:54aktualizováno  15:11

Množí se dohady, že zdraví ruského prezidenta se v posledních měsících zhoršuje, jeho tvář vypadá nafouklá a pozorovatelé se ptají, zda nemůže mít devětašedesátiletý prezident například leukemii.

Vysocí šéfové MI6 podle zdrojů říkají, že ruský prezident byl nedávno vážně nemocný, ale že jeho případnou smrt by Kreml zamlčel.

Nedávná Putinova vystoupení byla velmi pravděpodobně nahrána předem, uvedl například server britského listu Daily Mirror. Spekulovalo se, že na moskevské přehlídce ke Dni vítězství začátkem tohoto měsíce mohl být prezidentův dvojník.

„Putin je velmi nemocný, a když zemře, jeho smrt budou zatajovat týdny, ne-li měsíce,“ řekl serveru zdroj z tajných služeb. „Je zde také možnost, že už mrtvý je,“ dodal. Upozornil zároveň, že takové informace se teď nedají zjistit.

Rakovina či demence?

Putinovo zdraví je v posledních týdnech ve světě i doma předmětem rozsáhlých spekulací a šíří se neprokázané fámy, že by mohl mít Parkinsonovu chorobu, rakovinu krve nebo štítné žlázy či demenci. Někteří tím věští to, že válka brzy skončí.

V dubnu například záběry ze schůzky s ministrem obrany Sergejem Šojguem vyvolaly pochybnost o zdravotní kondici ruské hlavy státu. Putin během jednání křečovitě svíral stůl a nepřirozeně se hrbil.

Dlouhodobě se spekuluje, že za jeho horšícím se zdravotním stavem je rakovina. Nedávno navíc vzbudila pozornost nahrávka, kterou získal americký časopis New Line. Nejmenovaný ruský oligarcha na ní tvrdí, že „Putin je velmi nemocný rakovinou krve“.

Zakázané médium Project Meda si naopak myslí, že jde o rakovinu štítné žlázy. Uvedlo, že „Putina nyní doprovází velký tým lékařů, včetně chirurga specializujícího se přesně na tento typ rakoviny“. Kreml všechna tvrzení však popřel.

V minulosti vyvolávaly posměšné reakce Putinovy dlouhé jednací stoly, díky kterým si udržoval někdy až šestimetrovou vzdálenost od svých partnerů během schůzek. Podle některých to dokazuje, že Putin může trpět také psychickými problémy, úzkostí nebo paranoiou.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat