Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to chyba, řekl Putin o sovětské invazi do Československa

Svět

  9:51aktualizováno  10:06
Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku označil intervenci sovětských vojsk v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v srpnu 1968 za chyby sovětské politiky. O válce proti Ukrajině, kterou na jeho rozkaz rozpoutala ruská vojska, se v této souvislosti nezmínil.

„Tato část sovětské politiky byla chyba,“ odpověděl Putin na otázku, zda se SSSR nezachoval jako koloniální moc, když se rozhodl poslat tanky do Budapešti a Prahy. Ruský prezident na fóru tvrdil, že Rusko se na rozdíl od Západu jako koloniální moc nikdy nechovalo.

Politiku zjevně namířenou proti zájmům jiných zemí označil Putin za nepřípustnou. Západ podle něj dělá ve své zahraniční politice stejnou chybu jako Sovětský svaz.

„Už dávno jsme přiznali, že tato část politiky Sovětského svazu byla chybná a vedla jen k napjatým vztahům,“ řekl Putin podle serveru Lenta. Politika zaměřená zjevně proti zájmům jiných zemí je podle něj nepřípustná. „Na tyto hrábě nyní šlapou vůdčí země Západu,“ prohlásil šéf státu.

SSSR vyslal v listopadu 1956 do Maďarska tanky, aby zde potlačily povstání proti sovětské diktatuře. V srpnu 1968 Moskva nařídila invazi do Československa. Vojska Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou zde měly za úkol zamezit takzvanému Pražskému jaru, pokusu o demokratizaci režimu a zavedení „socialismu s lidskou tváří“.

Ruské noviny opakovaně přejímají sovětský pohled na události z roku 1968, podle nichž vojska Varšavské smlouvy zabránila pokusu Západu o státní převrat. Například v roce 2017 během oficiálního návštěvy tehdejšího českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku web ruské armádní televize Zvezda zdůraznil, že Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčno.

Petrohradský web 47news v srpnu letošního roku označil vpád jako případ skvěle provedené vojenské akce a postěžoval si, že za okupanty jsou považováni jen Rusové, ale ne Němci nebo Poláci.

Hlavní část Putinova vystoupení na fóru ve Vladivostoku byla věnována rozvoji Dálného východu a ekonomickým otázkám.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!